PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków wywołuje poważne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne, rodzinne, zawodowe oraz prawne. Chory przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielne odstawienie substancji psychoaktywnej przestaje być możliwe, ponieważ pojawiają się wtedy poważne objawy zespołu abstynencyjnego.

Uzależnienie od mefedronu

Mefedron to jeden z nowszych narkotyków, który szybko stał się bardzo popularny wśród narkomanów. Jest o niebywale niebezpieczny, a jego przyjmowanie może spowodować wiele poważnych problemów.

Czym jest mefedron?

Mefedron to 4-metylometkatynon (4-MMC), czyli związek chemiczny, który stosuje się, jako stymulant. Oznacza to, że narkotyk jest substancją psychoaktywną, która ma pobudzić organizm. Należy on do grupy epmatogeniów wywołujących charakterystyczne efekty społeczno-emocjonalne, które są podobne do skutków, jakie wywołuje MDMA, czyli ectasy. Narkotyk najczęściej można spotkać w postaci proszku, tabletek, kapsułek lub kryształków. Czysty mefedron jest bezbarwny i bezwonny. Zażywa się go przez wciąganie przez nos, połykanie lub rozpuszczanie w napojach. Jest on niebezpieczny nawet w bardzo małych ilościach. Jednak młodzi ludzie bardzo często go próbują, ponieważ można go zakupić w przestępnej cenie.

Objawy uzależnienia od narkotyku

Osoba, która jest uzależniona od narkotyku, będzie posiadać następujące objawy:

 • Rozszerzone źrenice,
 • Szczękościsk,
 • Suchość w ustach,
 • Sine dłonie,
 • Oczopląsy,
 • Przyspieszone tętno,
 • Drżenie całego ciała,
 • Brak łaknienia,
 • Nieprzyjemny zapach z ust, który utrzymuje się nawet do kilku dni po spożyciu narkotyku,
 • Utrata pamięci krótkotrwałej,
 • Rumienice na twarzy,
 • Nadmierny pot,
 • Gęsia skórka,
 • Zawroty głowy,

Skutki zażywania mefedronu

Jeśli ktoś długo zażywa tego narkotyku, może mieć ostre stany psychotyczne, a psychika osoby uzależnionej wyniszcza się. Chory ma problem w funkcjonowaniu w rzeczywistości, ponieważ wydaje mu się ona nudna. Występują trudności w radzeniu sobie z różnymi sytuacjami, stany lękowe, urojenia i psychozy. Uzależnienie sprawia szybką utratę na wadze, ponieważ nie odczuwa się głodu oraz bezsenność. Te wszystkie skutki mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem, a czasami nawet śmiercią osoby uzależnionej. Nie da się określić, jaka dawka substancji spowoduje zgon. U jednych może on wystąpić nawet po pierwszym spróbowaniu, u innych śmierć może nastąpić po jakimś czasie. Odporność na narkotyk jest uzależniona od indywidualnych cech każdej osoby. Warto również dodać, że powyższe skutki i objawy zażywania mefedronu nie zawsze są takie same. Wszyscy reagują na substancję w inny sposób.

Walka z uzależnieniem

Mefedron jest bardzo niebezpiecznym narkotykiem, więc walkę z uzależnieniem należy rozpocząć, jak najszybciej to będzie możliwe. Substancja działa bardzo szybko na organizm, więc odstawienie jej jest trudne. Występuje wtedy zespół abstynencki. Objawia się on w postaci wymiotów, osłabienia organizmu, nudnościach, pogorszeniem samopoczucia i bezsennością. Często do tego dołącza się również brak apetytu, krwotoki z nosa, stany depresyjna, a przede wszystkim bardzo silna potrzeba przyjęcia kolejnej dawki narkotyku. Wtedy chory zrobi wszystko, aby otrzymać mefedron. Ze względu na stan, w jakim znajduje się chory po odstawieniu narkotyku, nie jest on w stanie sam poradzić sobie z nałogiem. Jego priorytetem będzie poprawienie swojego samopoczucia co oznacza zażycie mefedronu. Aby pokonać nałóg, należy udać się na leczenie uzależnienia do odpowiedniej terapii. Leczenie rozpocznie się od detoksu, który poprawi stan zdrowia chorego. Później będzie musiał się on udać na terapię indywidualną i grupową. W przypadku leczenia narkomani chorzy są również leczeni  farmakologicznie, które sprawią, że odstawienie szkodliwej substancji będzie minimalnie łatwiejsze. Psychoterapia, której musi się poddać każdy narkoman, nauczy go radzenia sobie z głodem i życia bez narkotyków. To leczenie ma na celu przygotowanie pacjenta do powrotu do normalności bez potrzeby sięgania po środki psychoaktywne.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Osoba uzależniona od mefedronu będzie potrzebowała dużego wsparcia najbliższych, aby wytrzymać bez narkotyku. Jednak zanim to nastąpi, należy zauważyć problem, uświadomić chorego o nim, a później zachęcić do terapii, która pomoże mu odmienić sobie całkowicie życie. Najbliżsi nie mogą oskarżać narkomana i wprowadzać go w poczucie winy. Spowoduje to, że będzie on chciał znowu zażyć mefedronu, by poradzić sobie ze smutkiem. Wiele poradni leczenia uzależnień mówią, w jaki sposób należy wspierać osobę uzależnioną i warto się tam zgłosić, aby być najlepszym wsparciem dla chorego.