PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

WSTĘP

Co to jest alkoholizm?

Alkoholizm jest coraz powszechniejszą chorobą, która może spotkać każdego z nas, niezależnie od wieku. Jest również chorobą pierwotną, która nie powstaje w wyniku innej choroby, lecz jest przyczyną kolejnych fizycznych i psychicznych schorzeń. Nikt nie jest w stanie jednoznacznie określić przyczyny alkoholizmu, gdyż jest to rezultat wielu czynników, na które człowiek nie ma wpływu, jak środowisko, czynniki rodzinne czy biologiczne. Istotną kwestią jest udzielenie pomocy osobie chorej, wskazanie odpowiedniej drogi do wyleczenia i wsparcie w trakcie trwania tego procesu.

WPŁYW

Jaki jest wpływ etanolu na organizm ludzki?

Pierwsze objawy występują już po kilku minutach od spożycia niewielkiej ilości alkoholu:

  • osoba zaczyna myśleć w sposób uproszczony,
  • słabnie jej refleks i spostrzegawczość,
  • w wyniku zmniejszenia działania lęku, osoba staje się bardziej elokwentna, śmiała i łatwiej nawiązuje kontakty towarzyskie, przekraczając przy tym swoje jak i cudze granice.

Przy większych ilościach wypitego alkoholu u osoby występują:

  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia logicznego myślenia,
  • niezborność ruchów,
  • wymioty,
  • na samym końcu palimpsesty.

Jednocześnie działa trująco na Ośrodkowy Układ Nerwowy, przewód pokarmowy i watrobę.

 

LECZENIE ALKOHOLIZMU

Metody terapii

Psychoterapia jest jedną z metod walki z alkoholizmem i jest najskuteczniejsza, jeśli odbywa się w warunkach stacjonarnych. W zależności od potrzeb Pacjenta, spotkania z psychoterapeutą odbywają się w grupie wsparcia bądź jako wizyty indywidualne. Celem zajęć jest zmotywowanie uczestników do życia w trzeźwości oraz edukacja o ryzyku i niezwykle niebezpiecznych skutkach nadużywania alkoholu. Pragniemy aby Pacjenci zmienili myślenie o środkach odurzających i zrozumieli, że nadużywanie alkoholu nie jest sposobem na odreagowanie stresu i uwolnienie się od codziennych problemów. Chcemy nauczyć Pacjentów radzenia sobie na trzeźwo w trudnych chwilach, zmienić pewne codzienne nawyki i pokazać, że można korzystać z życia w pełni bez sięgania po alkohol. Wspólnymi siłami wyzbywamy się chęci sięgania po napoje wyskokowe i pomagamy wrócić do życia sprzed nałogu.

W chwili gdy psychoterapia nie przynosi wystarczających efektów lub mimo starań Pacjent nie jest w stanie choćby ograniczyć wypijanego alkoholu, wprowadzane jest leczenie farmakologiczne. W zależności od ogólnego stanu Pacjenta, przyjmowanych leków i trybu życia, staramy się dopasować odpowiednie środki by wspomóc psychoterapię. Na ten moment dostępnych w naszym kraju jest kilka środków farmakologicznych, które w połączeniu z terapią uzależnień pomagają wyjść z nałogu. Jest to akamprozat, naltrekson, nalmefen oraz w ostateczności disulfiram, który stosowany jest w momencie, gdy pozostałe leki nie skutkują. Prowadzenie farmakologicznego leczenia wymaga współpracy pomiędzy psychiatrą oraz terapeutą i w zależności od rodzaju leków – powinno trwać nawet do wielu miesięcy.

Dowiedz się więcej