PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Alkoholizm

Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.

W jaki sposób można pomóc alkoholikowi w walce z uzależnieniem

Wiele osób, które mają w swoim otoczeniu alkoholika, nie wiedzą, w jaki sposób pomóc mu wyjść z nałogu. Jest to bardzo trudne, bo większość osób chorych nie chcą podjąć leczenia. Często uważają, że nie mają żadnego problemu i nad wszystkim panują. Oczywiście nie jest to prawdą. Mimo wszystko zachęcenie osoby uzależnionej na udanie się na odwyk jest najlepszym, co możemy dla niej zrobić. Jednak jak możemy to osiągnąć?

Co robić, gdy alkoholik nie chce się leczyć?

Często zdarza się tak, że osoba chora nie chce się leczyć. Nie ma jednego przepisu, jak go do tego namówić. Warto jednak zrozumieć, że leczenie musi wynikać z jego chęci. Oczywiście my, jako bliscy możemy go zachęcać, jednak to musi być decyzja osoby chorej. Niezwykle często dzieje się tak, że uzależnieni uważają, że nie mają problemu i w każdej chwili mogą przestać pić. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim jeśli chcemy, aby chory zaczął się leczyć, warto mu uświadomić konsekwencje, które niesie jego zachowanie. Jednak nie można go krytykować, wpędzać w poczucie winy czy oskarżać. Jeśli nasze argumenty będą miały taki wydźwięk, uzależniony będzie chciał upić negatywne emocje, które wywołała rozmowa, co nie prowadzi do niczego dobrego. My również musimy zrozumieć, że alkoholizm jest chorobą, a alkoholik nie zawsze panuje nad sobą. To alkohol rządzi myśleniem i emocjami uzależnionego. Gdy jest on pod wpływem alkoholu, etanol, który jest jego składnikiem, zmniejsza negatywnej emocje, a w zamian daje te pozytywne. Jednak, gdy on wytrzeźwieje, złe uczucia powrócą, a on sięgnie po alkohol. 

Właśnie dlatego warto pokazać choremu efekty jego alkoholizmu. Rodzina ani bliscy nie powinni ukrywać choroby, co się jednak bardzo często dzieje. Chory powinien się skonfrontować z rzeczywistością, co wtedy pokaże mu, jak duży jest problem. Te niemiłe doświadczenia np.: wyrzucenie z pracy, zgubienie portfela itp. mogą uświadomić mu, że nie jest sobą i to alkohol przejął nad nim władzę. Bardzo często rodziny chcą uniknąć nieprzyjemnych wydarzeń, więc ukrywają chorobę przed innymi. Nie zawsze pomoże to choremu.

Kiedy mimo nieprzyjemnych sytuacji alkoholik nadal nie chce podjąć leczenia, można się starać o sądowy nakaz podjęcia leczenia. Gmina komisyjna rozwiązywania problemów z alkoholem analizuje sytuacje chorego i to ona może skierować wniosek do sądu. Tę możliwość ma również prokuratura. Jednym z powodów, którym może być pozytywne rozważenie takiego pisma, jest nałóg, który trwa długo, a chory nie chce udać się na leczenie i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia bliskich.

Jak porozmawiać z alkoholikiem o leczeniu?

Powiedzieliśmy już, jak ważne jest, aby to alkoholik zdecydował o swoim leczeniu. Jeśli przymusem zaprowadzimy go na terapię, może nie być ona skuteczna. Chory, zanim zdecyduje się na odwyk powinien zrozumieć, że ma problem i dowiedzieć się, jak może go pokonać. Możemy to zrobić przez rozmowę z uzależnionym. Jak powinna ona wyglądać? Przede wszystkim alkoholik musi być trzeźwy w trakcie rozmowy. W przeciwnym wypadku nie przyniesie ona żadnych efektów, bo ten może o niej po prostu zapomnieć. Ważne jest to, aby odbyła się ona w przyjaznych warunkach, w ciszy, gdzie nikt nie będzie przeszkadzać, a alkoholik będzie wiedział, że nikt więcej się o niej nie dowie. Musimy również zadbać o to, w jaki sposób będziemy mówić. Nie możemy oskarżać i krytykować. Rozmowa powinna być zachowana w przyjaznym, empatycznym tonie, a my powinniśmy podkreślać, że chcemy pomóc i będziemy dla chorego wsparciem. Warto powiedzieć mu, co da mu terapia, a co teraz zabiera mu alkohol. Warto jeszcze przed rozmową być przygotowanym na to, że może ona od razu nie przynieś efektów, a uzależniony może agresywnie na nią zareagować. Często po rozmowie, chory będzie potrzebować czasu, aby ją przemyśleć, a czasami skonfrontować się z rzeczywistością i np.: obudzić się w parku na ławce, stracić pracę itp. Takie wydarzenia mogą spowodować, że będzie on chciał zacząć się leczyć. Warto również skontaktować się ze specjalistami, którzy powiedzą nam co mamy robić z chorym.  Można od razu przygotować dla niego terapię, aby po jego decyzji, aby walczyć z nałogiem od razu zacząć leczenie.

W jaki sposób pomóc alkoholikowi, gdy jest na głodzie?

Namówienie alkoholika na odwyk to pierwszy sposób wsparcia, który możemy okazać. Gdy już chory odstawi alkohol, będzie na głodzie alkoholowym. To jest kolejna sytuacja, kiedy pomoc będzie niezwykle ważna. Wtedy warto zaproponować mu dalsze leczenie. Tam otrzyma leki, które zmniejszą jego chęć na wypicie alkoholu. Jeśli chcemy wesprzeć chorego, warto zapewnić mu spędzanie aktywnego czasu w domu. Ćwiczenia na świeżym powietrzu, rozwój swoich pasji, poznawanie nowego hobby pozwoli mu zapomnieć o potrzebie wypicia alkoholu.

W jaki sposób pomóc alkoholikowi po odwyku?

Udanie się na terapię odwykową jest początkiem walki o trzeźwe życie. Tam chory znajduje się w zamknięciu od świata i ma zdecydowanie mniej szans na sięgnięcie po alkohol. Jednak, gdy wraca do domu, te okazje stają się bardziej możliwe, a chory może ich szukać. Wtedy należy uzależnionego zapisać na spotkania różnych grup wsparcia oraz chodzenie na terapię w warunkach ambulatoryjnych. To może pomóc wytrwać mu bez alkoholu. Pierwsze dni po powrocie z odwyku mogą być niezwykle trudne i wtedy ważne jest wsparcie bliskich.

Jak pomóc alkoholikowi, który cierpi na depresję?

Bardzo często alkoholizm łączy się z depresją (co nazywa się pierwotny alkoholizm z wtórną depresją), i na odwrót (alkoholizm wtórny na podłożu depresji). Złe samopoczucie spowodowane chorobą psychiczną, może spowodować chęć sięgnięcia po alkohol. Poczucie winy, powstałe na skutek choroby alkoholowej może sprawić, że uzależniony wpadnie w depresję. Jeśli alkoholik cierpi również na tę chorobę, trzeba być wytrwałym i okazać mu wsparcie. Proces leczenia będzie wydłużony, ponieważ uzależniony nie ma siły ani motywacji, aby walczyć o zdrowie.

Jak postępować z alkoholikiem w domu?

W walce alkoholika o normalne życie ważne jest również wsparcie w domu. Jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób je okazać. Poniższe przykłady powiedzą wam, co należy robić (albo czego nie robić):

  • Nie pić z alkoholikiem,
  • Wspierać i doceniać to, że chory rozpoczął leczenie,
  • Nie wierzyć, że uzależniony sam poradzi sobie z nałogiem i nie potrzebuje terapii,
  • Warto znaleźć wsparcie nie tylko dla chorego, ale również dla jego bliskich, którzy również mogą być w trudnej sytuacji spowodowanej cudzym alkoholizmem,
  • Nie oceniać, nie krytykować, nie wywoływać poczucia winy,
  • Nie pomagać choremu uniknąć konsekwencji jego choroby np.: tłumacząc go przed znajomymi czy szefem,
  • Wyrzucić z domu alkohol (nawet jeśli od terapii minie kilka lat, nie powinniśmy go posiadać),
  • Zrozumieć, że alkoholizm to choroba,
  • Nie traktować poważnie słów i czynów alkoholika,
  • O poważnych rzeczach rozmawiać tylko, gdy chory jest trzeźwy.

Powyższe przykłady będą doskonałym wsparciem dla alkoholika i wyznacznikiem, w jaki sposób z nim postępować. Ważne jest również, aby zadbać o własny komfort. Gdy zaczniemy się koncentrować tylko na jego uzależnieniu możemy wpaść w koalkoholzim, co również należy leczyć za pomocą terapii. Warto jeszcze dodać, że samemu nie uda się nam wyciągnąć chorego z nałogu. Do tego są potrzebni specjaliści.