PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków wywołuje poważne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne, rodzinne, zawodowe oraz prawne. Chory przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielne odstawienie substancji psychoaktywnej przestaje być możliwe, ponieważ pojawiają się wtedy poważne objawy zespołu abstynencyjnego.

Terapia indywidualna

Leczenie uzależnienia jak procesem, podczas którego wykorzystuje się różne metody kuracji. Jedną z nich jest właśnie terapia indywidualna, dzięki której zazwyczaj rozpoczyna się walkę z chorobą.

Jak wygląda terapia indywidualna?

Terapia indywidualna jest sposobem leczenia każdego rodzaju uzależnień. Chociaż często też korzysta się z niej w przypadku innych chorób. Ta metoda jest wykorzystywana na samym początku leczenie ze względu na to, że wtedy pacjent przeżywa najtrudniejsze chwile. Przez odstawienie substancji, od której jest się uzależniony, nie raz występują kryzysy. Wtedy również potrzebne jest wsparcie, które pozwoli choremu nie wracać do nałogu. Terapia indywidualna to spotkanie z psychoterapeutą. Czas trwania tego leczenia zależy od potrzeb chorego, który ze względu na rodzaj uzależnienia i sytuację osobistą, są różne.

Podczas terapii indywidualnej psychoterapeuta pomoże odkryć podłoże uzależnienia. Chory będzie dowiadywać się kierowało nim podczas sięgania po używkę, dzięki czemu będzie wiedział, jak radzić sobie z takimi chwilami. Terapia indywidualna z psychoterapeutą sprawi, że uzależniony będzie wiedział, jak pozbyć się głodu i jak radzić sobie z zespołem abstynenckim. Ta metoda leczenie pozwoli uzależnionemu zaakceptować jego dolegliwość. Dodatkowo dzięki niej będzie mógł on zmienić swój system wartości przez analizę swoich poczynań sprzed uzależnienia. Terapia to doskonały moment na planowanie swojej przyszłości i walkę o odbudowanie zaufania wśród rodziny i bliskich.

Bardzo często uzależnieni podczas wychodzenia z nałogu czują niechęć do samego siebie i wstyd, spowodowany wspominaniem niemiłych sytuacji w trakcie przyjmowania używek. Specjalista również pozwoli się jego pozbyć, a przede wszystkim radzić sobie z tym.

Każdy psychoterapeuta dobiera odpowiednią metodę terapii do każdego pacjenta. Dzięki indywidualnemu podejściu istnieje bardzo duża szansa, że problem chorego zostanie rozwiązany i nie będzie on wracać do używek. Jednak ważne jest to, aby w pacjencie istniała chęć zmiany swojego życia. Razem z postępem terapii musi on wprowadzać do swojej rzeczywistości nowo poznane sposoby, które pozwolą mu funkcjonować bez używek. Jeśli chory nie będzie tego robić, terapia nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Zalety terapii indywidualnej

Terapia indywidualna to wyjątkowa chwila dla każdego uzależnionego. Podczas niej mogą się oni całkowicie otworzyć bez obaw, że zostaną skrytykowani. To czas, w którym mają szansę wypracować nowe nawyki i poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Dzięki temu dalsze etapy walki z chorobą będą zdecydowanie łatwiejsze. Łatwiej przyjdzie im również odbudowanie zaufania społecznego i relacji z rodziną.