PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków wywołuje poważne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne, rodzinne, zawodowe oraz prawne. Chory przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielne odstawienie substancji psychoaktywnej przestaje być możliwe, ponieważ pojawiają się wtedy poważne objawy zespołu abstynencyjnego.

Fazy uzależnień od narkotyków

Narkomania to poważna choroba, z którą należy jak najszybciej walczyć, aby organizm mógł wrócić do pełnego zdrowia. Niezmiernie ważne jest szybkie podjęcie decyzji o udaniu się na terapie, aby nie było za późno. Jak każda choroba, narkomania ma swoje fazy, które teraz przedstawimy.

Faza I

To pierwszy proces polegający na zapoznawaniu się z narkotykami i eksperymentowaniem. Zazwyczaj towarzyszą mu drobne kłamstwa, ponieważ człowiek nie chce mówić o tym co robi, bo najczęściej zdaje sobie jeszcze sprawę, że nie jest to dobre. Ukrywanie, gdzie się wychodzi na spotkanie oraz z jakim spotyka się towarzystwem występuje bardzo często. Towarzyszą temu również liczne spóźnienia. W tej fazie uzależnienia może zauważyć zaczerwienione oczy, rozszerzone lub zmniejszone źrenice, utrzymujący się katar, nadpobudliwość, ospałość. Warto również zwrócić uwagę na zapach osoby, którą podejrzewamy o zażywanie narkotyków. Włosy i ubrania nie będą pachnieć tak jak zawsze, a człowiek będzie używał nadmiernej ilości perfum, aby ta zmiana nie została zauważona.

Faza II

Jest to etap, kiedy człowiek zapoznał się już z narkotykami i teraz czerpie z nich przyjemności. W tej fazie występuje zaniedbywanie higieny osobistej. Częste i długie przebywania w pomieszczeniach, które można zamknąć np.: łazienka, pokój, sypialnia. Zmiana środowiska na takie, które umożliwia dostęp do narkotyków i zapomnienie o dawnych znajomych. Uzależniony zaczyna pożyczać pieniądze, a czasami nawet kraść. Podejmuje się również prac dorywczych, które nie sprawiają, że jego sytuacja finansowa się polepsza, bo wypłata zostaje wydana na narkotyki. Człowiek zaczyna być agresywny słownie i fizyczne. Unika spotkań rodzinnych oraz rezygnuje ze swojego dawnego życia np.: z hobby, zainteresowań, szkoły, uczelni.

Faza III

To moment, kiedy człowiek za wszelką cenę chce zdobyć narkotyk, tylko to się dla niego liczy. Wtedy jest on pod wpływem narkotyku bardzo często albo cały czas. Nie przeszkadza mu również to, że sięga po substancję szkodzącą samemu. Występują coraz częste kłamstwa, kradzieże, rezygnacja z normalnego życia np.: ze stałej pracy na rzecz dorywczego zarobku, konflikty z prawem, częste bójki, nawet z najbliższymi. Człowiek może się wtedy identyfikować z narkomanami. Jego samopoczucie się zmienia, nie dba o siebie, występują widoczne problemy ze zdrowiem. Chory zaczyna kasłać. Po odstawieniu narkotyku występują objawy abstynenckie. Uzależniony uważa wtedy, że nad wszystkim panuje, może przestać kiedy chce. Często można też usłyszeć, że kupuje narkotyki tylko dla siebie, a nie dla innych, a pieniądze kradnie tylko rodzicom.

Faza IV

Jest to już całkowite uzależnienie od narkotyku i podporzadkowanie całego swojego życia pod substancje szkodzące. Podczas tego etapu organizm człowieka zaczyna się wyniszczać, występują psychozy narkotyczne. Natomiast kaszel, który wcześniej się rozpoczynał, od teraz jest nadmierny. Człowiek czuje się normalnie, gdy weźmie narkotyk. Inaczej nie może funkcjonować. Występuje pogorszenie własnej wartości, depresja, co powoduje myśli i próby samobójcze.

Uzależnienie od narkotyków występuje już w pierwszej fazie. W szczególności, gdy zetknęły się z nimi osoby słabsze psychicznie. Z tym nałogiem nie da się samemu wygrać. Bardzo trudno jest rozpocząć nowe życie bez specjalistycznej pomocy. Z tego powodu należy jak najszybciej wybrać się na terapię leczenia uzależnienia. Narkotyki nie tylko źle działają na zdrowie psychiczne, ale również fizycznie. Mogą one spowodować nawet śmierć.

Obecnie dużym problemem jest to, że o wiele łatwiej uzyskać narkotyki niż wcześniej. Często można się z nimi zetknąć na spotkaniach z nieznanym nam jeszcze towarzystwem albo nawet na mieście. Nawet eksperymentalne spróbowanie może doprowadzić do silnego uzależnienia, dlatego należy asertywnie im odmawiać. Jednak, gdy już ktoś wpadł w nałóg, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.