Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.
Alkoholizm to choroba, która ma negatywne skutki nie tylko na zdrowie chrobrego, ale również jego rodzinę. Może ona sprawić, że najbliżsi popadną w depresję albo też zaczną uciekać w używki, bo nie będą sobie radzili z problemem. Pozbycie się nałogu jest długotrwałym i trudnym procesem. Jak to zrobić? Poniżej opiszemy dokładnie wszystkie kroki.
Terapia, która pomoże pokonać nałóg, jest całkowicie dobrowolna. Żeby ją pojąć chory musi wyrazić na to chęć. Gdy uzależniony uświadomi sobie, że cierpi na alkoholizm. Można rozpocząć leczenie. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim należy porozmawiać z alkoholikiem o problemie. Ważne, aby rozmowa była przyjazna, a my musimy okazać wsparcie i zapewnić, że będziemy pomagać przez cały czas trwania terapii. Nie można go oskarżać czy atakować. Należy uświadomić go, że uzależnienia zdarzają się u wielu osób. Bez chęci uzależnionego, nie da się rozpocząć leczenia. W takiej sytuacji terapie mogą się skończyć niepowodzeniem. Im szybciej chory zrozumie, że jest chory, tym leczenie będzie bardziej efektywne, a przede wszystkim łatwiejsze. Warto również porozmawiać z bliskimi chorego. Trzeba im powiedzieć, że alkoholik będzie potrzebował dużego wsparcia i zaangażowania z ich strony. Jego motywacja i bliscy często mogą sprawić, że chory wygra z nałogiem.
Kolejnym etapem leczenia alkoholizmu jest szukanie pomocy. Jeśli alkoholik poprosi nas o pomoc, należy jak najszybciej skontaktować się z jakimś specjalistą. Najlepiej znaleźć najbliższy punkt wsparcia dla alkoholików i tam spytać się co należy zrobić. Niezwykle istotne jest to, aby ten etap został szybko wykonany. Dzięki temu chęć i motywacja chorego będą świeże i większe, co jest niezwykle ważne.
Gdy już skontaktowaliśmy się ze specjalistą, chory musi umówić się z nim na spotkanie. Podczas niego zostanie przeprowadzony wywiad, po którym będzie można postawić diagnozę i pokierować chorego na dalsze leczenie. Określona zostanie faza alkoholowa, stan zdrowia fizycznego, psychicznego. Specjalista postara się dowiedzieć, co sprawiło, że chory zaczął sięgać po alkohol. Można zaproponować uzależnionemu terapia w ośrodku zamkniętym, odwyk alkoholowy, chodzenie na spotkania w grupach wsparcia oraz terapię indywidualną lub grupową w warunkach ambulatoryjnych.
Kolejnym etapem jest całkowite pozbycie się z życia alkoholu. Oznacza to, że należy odstawić substancję oraz zakończyć kontakt ze wszystkimi osobami, które namawiały chorego do picia alkoholu albo były jego bezpośrednią przyczyną. Ci, którzy pili alkohol przez długi czas powinni poddać się detoksykacji organizmu. Jest w nim wiele szkodzących substancji, których pozbycie może sprawić, że będzie się on czuć lepiej, a jego zdrowie fizyczne będzie mogło się zrezygnować. Ten etap wykonuje się na oddziale szpitalnym, ponieważ podczas niego mogą wystąpić fizyczne skutki odstawienia alkoholu tzw. Zespół abstynencyjny. Czasami może być to bardzo groźne dla chorego, dlatego nie można tego wykonywać samemu w domu.
Następnie odbywa się terapia w miejscu, które skierował nam specjalista. Przez ten czas ważna jest motywacja u chorego oraz wsparcie jego rodziny. Warto zadbać, aby miał on stale zapełniony czas. To doskonała chwila na rozwój pasji, zainteresowań czy nauczenie się czegoś nowego. Podczas terapii alkoholik dowie się, jak radzić sobie z emocjami, pozna sposoby, które pozwolą mu by bardziej asertywnym oraz będzie potrafił się motywować. Mimo nauczenia się na terapii sposobów pokonania alkoholizmu, chory nadal może chcieć sięgać po alkohol. Jego przyjaciele i rodzina powinni dbać o to, aby w miarę możliwości robił to jak najrzadziej. Ważne jest również podkreślenie, że po terapii nadal trzeba się leczyć. Wtedy warto się udać na spotkania grup wspierających, które będą pomagać wytrwać w trzeźwości.