Uzależnienie od narkotyków wywołuje poważne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne, rodzinne, zawodowe oraz prawne. Chory przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielne odstawienie substancji psychoaktywnej przestaje być możliwe, ponieważ pojawiają się wtedy poważne objawy zespołu abstynencyjnego.
Mefedron to bardzo niebezpieczny narkotyk, który mimo swojego groźnego działania nadal zachęca wiele osób i nie tylko młodych ludzi. Już od pierwszego spróbowania można się od niego uzależnić, a walka, aby wygrać z nałogiem, wcale nie jest taka łatwa.
Mefedron to 4-MMMC, czyli silnie uzależniający środek psychoaktywny. Jest podobny do amfetaminy, ectasy i kokainy, ale jest o wiele tańszy, a jego efekty można zauważyć już po kilku sekundach. Narkotyk należy do grupy stymulantów i empatogenów, czyli środków, które silnie pobudzają i powiększają umiejętności komunikacyjno-społeczne. Powstał on w 1929 roku, jednak popularny stał się na początku lat dwutysięcznych. Przyjmuje się go w postaci tabletek, proszków, kapsułek albo kryształków. Rozpuszcza się go w napojach albo połyka.
Mefedron sprawia, że w organizmie powiększa się ilość dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Tak samo jest z serotoniną, która również powoduje radość. W składzie narkotyku można znaleźć również proenkafilinę, która działa przeciwbólowo. Przez to mefedron powoduje brak odczuwania zmęczenia, radość i umożliwia długie pracowanie lub bawienie się. Gdy przestaje się brać narkotyk, świat staje się trudniejszy i nudny. U wielu osób pojawia się lęk i niepokój. Dlatego wiele osób szybko sięga po kolejną dawkę.
Gdy długo zażywa się mefedronu mogą wystąpić paranoje, omamy lub ataki paniki. Dodatkowo uzależniony ma trudności z koordynacją ruchową, co jest podobne do objawów występowania choroby Parkinsona. Osoby, które zażywają tego narkotyku, znacznie chudną, bo nie odczuwają głodu. Cierpią na bóle głowy, przyspieszoną akcję serca, bezsenność, nudności, wymioty i zgrzytają zębami. Jeśli narkotyk jest wciągany do nosa, występują krwotoki. Substancja źle wpływa na pracę nerek i tętnic. Przez niego człowiek może wpaść w stany depresyjne. Gdy narkotyk wstrzykiwany jest do żył, może zwiększyć ryzyko zarażenia się różnymi infekcjami np.: HIV lub wirusowym zapaleniem wątroby typu C.
Walka z uzależnieniem zawsze składa się z detoksykacji organizmu, który oczyści go z tej substancji oraz sprawi, że człowiek fizycznie poczuje się lepiej. Później stosuje się psychoterapię indywidualną i grupową. Do niej dołącza się farmakologię, która pomoże choremu wytrwać bez narkotyku i załagodzi objawy zespołu abstynenckiego.