Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.
Alkoholizm to choroba fizyczna oraz psychiczna. Często pozbycie się jej jest długotrwałym procesem, do którego potrzebne jest wsparcie, motywacja, a przede wszystkim motywacja chorego. Długotrwały alkoholizm może prowadzić do pogorszenia zdrowia, a w ostateczności śmierć. Czy można sobie poradzić z nim w warunkach domowych? Nad tym zastanawia się bardzo dużo osób, które boją się podjęcia terapii.
Bardzo wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie pozbyć się alkoholu. Zacznijmy od tego, że pierwszym etapem leczenia jest odstawienie substancji, co najczęściej wiąże się z detoksem. Powinien być on wykonywany pod okiem specjalistów, ponieważ mogą pojawić się objawy zespołu abstynenckiego np.: nudności, drgawki, wymioty, halucynacje, poty itp. Czasami może to być groźny stan dla zdrowia chorego, więc powinien mieć przy sobie specjalistów. Samemu uzależniony nie poradzi sobie z detoksem, może tylko narazić się na problemy.
Warto jeszcze dodać, że jeśli uzależniony zobaczył, że jego alkoholizm jest trudnością i uznał, że chce się leczyć w domu, osiągnięty został mały sukces, który pomoże w leczeniu. Jednak terapia ze specjalistą będzie dawać uzależnionemu motywację, której może mu zabraknąć, gdy będzie polegać na sobie. Otrzyma wiele porad, nauczy się radzenia z emocjami i problemami, dowie się, dlaczego pił alkohol w dużych ilościach i weźmie udział w wielu ciekawych warsztatach. Przede wszystkim leczenie będzie regularne i zaplanowane, a tego w warunkach domowych raczej nie będzie się dało tego osiągnąć.
Lecząc się w domu, łatwiej jest przerwać trzeźwe życie i sięgnąć po kieliszek. W szczególności, gdy uzależniony pił alkohol przez długi czas. Osoby w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej powinny wziąć udział w leczeniu na zamkniętym oddziale szpitalnym. Spowoduje to, że nie będzie mógł pić, co da lepsze efekty.
Często jest tak, że chory zaczął pić alkohol przez problemy rodzinne czy relacje z konkretnymi osobami. Wtedy najlepiej jest zmienić otoczenie na stałe albo przynajmniej na czas leczenia podstawowego oderwać się od rzeczywistości. Zostając w domu, chory został również ze swoimi problemami oraz kolegami, którzy zawsze z nim pili alkohol i teraz nadal będą go do tego namawiać. Jeśli powodem uzależnienia jest rodzina, również należy chwilowo odciąć się od niej, aby pokonać chorobę. Nie udając się na terapię, jest to niemożliwe.
Czy więc można leczyć alkoholizm w domu? Jest to zdecydowanie trudniejsze, niż biorąc udział w terapii organizowanej przez specjalistów, a przede wszystkim taki sposób pozwoli szybciej wrócić do alkoholu, a nie pozbyć się choroby. Podjęcie terapii będzie miało również dla chorego większe korzyści zdrowotne i będzie bardziej komfortowe dla niego samego albo rodziny. Więc lepiej wybrać kuracje zorganizowaną, a nie samodzielnie wykonywać ją w domu.
Leczenie alkoholizmu w domu będzie konieczne po zakończeniu terapii podstawowej. Wtedy chory wraca do swojego miejsca zamieszkania (albo zaczyna w nim częściej przebywać, jeśli wcześniej brał udział w terapii całodziennej) i musi nadal uczyć się, życia bez alkoholu i wytrwać w nim. Co można wtedy zrobić? Warto zadbać o siebie, czyli można wrócić do starych pasji, nauczyć się czegoś, co go interesuje, zacząć uprawiać sporty czy spędzać czas z rodziną.
Napięty grafik dnia pozwoli mu przestać myśleć o alkoholu i zobaczyć, że życie bez niego też może być atrakcyjne. Niezwykle ważne jest uprawianie sportów. One wyzwalają endorfiny, które pozwolą żyć bez alkoholu, sprawią również, że uzależniony będzie się lepiej czuć. W tym czasie trzeba nadal ćwiczyć nad motywacją, silną wolą, asertywnością i wszystkim tym, czego nauczyliśmy się na terapii. Dopiero teraz można zacząć używać tego w praktyce. Warto również zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinny znajdować się w niej cukry, kofeina oraz nikotyna.
Kolejnym sposobem jest regularne uczęszczanie na spotkania grup wsparcia np.: Anonimowych Alkoholików. Jest to rzecz, którą należy robić po terapii. Dzięki temu łatwiej będzie pozostać w trzeźwości i radzić sobie z nową rzeczywistością. Tam będzie można dzielić się z innymi swoimi sukcesami i niepowodzeniami. Tak samo można dowiedzieć się wielu rzeczy od innych, które będą motywować i zachęcać do zapomnieniu o alkoholu.
Bardzo wielu alkoholików, którzy nawet zdają sobie sprawę z choroby i uzależnienia, boją się udać na terapię. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim boją się krytyki ze strony ich społeczeństwa. Nadal wiele ludzi uważa osoby uzależnione za słabe i przypisują im łatki. Chorzy nie chcą zostać zepchnięci na margines społeczny i wolą udawać, często bez skutecznie, że wszystko jest w porządku. Nie chcą, aby koledzy z pracy dowiedzieli się, że jest na terapii. Uważają ją za coś wstydliwego, a przecież ma ona przynieść pozytywne efekty. Innym powodem jest strach przed terapią. Może znają oni bardzo stereotypowe myślenie o leczeniu alkoholizmu i nie chcą się jej poddać. Czasami mogą nie wiedzieć, jak ona wygląda, co również powoduje ich nie chęć. Inni nie wierzą, że może ona przynieść efekty. Myślą, że mogą stracić tylko czas. Oczywiście innym powodem niechęci do leczenia jest to, że chory nie uważa się za alkoholika i nie widzi problemu w obecnej sytuacji.