Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.
W Polsce leczenie alkoholizmu jest bezpłatne nawet dla osób, które nie podsiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak kolejki, aby dostać się na terapię, są bardzo długie, a leczenie alkoholizmu powinno się zacząć tak szybko, jak to tylko możliwe. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad terapią w prywatnych klinikach czy ośrodkach. Jednak koszt takiego leczenia będzie zdecydowanie większy. Ile nas to wyniesie?
Trudno jednoznacznie określić, ile będzie kosztowało leczenie w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu. Przede wszystkim to zależy od miejsca, które wybierzemy i od czasu trwania terapii. Cena za takie leczenie z pewnością liczy się w tysiącach złotych. Dwutygodniowe terapie można znaleźć za około 5 tysięcy złotych. Jednak warto tutaj dodać, że leczenie, aby było skuteczne, powinno trwać około 8 tygodni. Szacuje się, że doba kosztuje około 500zł. Wiele ośrodków, proponujących turnusy, które będą pierwszym etapem leczenia, poproszą od pacjentów zdecydowanie większą ilość pieniędzy, niż ta, o której wspomnieliśmy wyżej. Na cenę ma również wpływ rodzaj terapii, czy będzie ona całodobowa, czy dzienna, na którą codziennie będzie trzeba poświecić kilka godzin. Jeśli zdecydujemy się na terapię w ośrodku zamkniętym, cena za leczenie nie skończy się po jego wyjściu. Później również trzeba kontynuować leczenie, aby było ono skuteczne, a alkoholik nie wrócił do uzależnienia. Koszt leczenia alkoholizmu prywatnie jest duży, dlatego wiele ośrodków proponuje rozłożyć go na raty. Dzięki temu łatwej jest zorganizować rodzinie pieniądze, a chory może szybciej walczyć o powrót do normalności.
Powyżej opisane ceny są tylko orientacyjne. Przed podjęciem decyzji czy chory będzie się leczyć prywatnie, czy publicznie, warto wybrać konkretny ośrodek i dowiedzieć się ile będzie w nim kosztować pobyt. Najlepiej zadzwonić do punktu i powiedzieć, jaka terapia jest potrzebna i na jakim etapie jest chory. To zdecydowanie przybliży was do poznania prawdziwej ceny za leczenie.
Cenę w ośrodku prywatnym kształtuje komfort pacjenta. Najczęściej takie miejsca są położone w malowniczych miasteczkach. Większość z nich znajduje się nad morzem, w górach czy jeziorach. To wpływa na cenę, ponieważ utrzymanie takiego miejsca jest droższe. Często też program w takim ośrodku jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Chorzy mają okazję wziąć udział w ciekawych wycieczkach czy warsztatach, na które publicznie nie ma pieniędzy. Wyposażenie ośrodka jest również bardziej atrakcyjne. Są w nich baseny, boiska, sauny, pokoje rozrywkowe z telewizją itp. Chorzy często umieszczają w dwu osobowych pokojach, zdarza się też, że mają pomieszczenie dla siebie. To generuje koszty, o których warto pamiętać, wybierając miejsce terapii. W pokojach, w których będą mieszkać pacjenci, można znaleźć żelazko, lodówkę, własną łazienkę, telewizję itp. W ośrodkach prywatnych kucharze z pewnością będą spełniać oczekiwania związane z dietami. Jeśli ktoś nie może jeść glutenu albo jest wegetarianinem, otrzyma atrakcyjne posiłki, które tez kosztują więcej.
Wiele osób poznając ofertę prywatnych ośrodków, uważa, że są w nich leprze możliwości do wygrania z nałogiem. W rzeczywistości jest inaczej. Każda placówka ma program, który musi wypełnić. Czyli publicznie i prywatnie chory nauczy się walczyć z emocjami, pozna podstawy asertywności, będzie mógł wymieniać się doświadczeniami z innymi oraz korzystać z pomocy specjalistów. W punktach prywatnych uzależniony będzie miał zagwarantowane więcej zajęć na wyższym poziomie np.: wycieczki, basen, możliwość uprawiania innych sportów, czy bardziej wymyślne warsztaty. To, jaki efekt przyniesie terapia, zależy tylko od chorego, a nie od tego, w jakim ośrodku się leczył. Warto o tym pamiętać. Nie dla każdego też pobyt w prywatnym ośrodku będzie atrakcyjny i komfortowy. To pacjent powinien wybrać, jeśli jest taka możliwość, gdzie chce się leczyć.
Przede wszystkim ośrodek, do którego się wybieramy, powinien działać legalnie, Musi być zarejestrowany, czyli pozasiadać numer NIP i REGION oraz być pod nadzorem sanepidu. Kolejnym czynnikiem jest kadra, która pracuje w placówce. Można dowiedzieć się, jakie mają doświadczenie oraz umiejętności. Osoby, które będą z alkoholikiem w trakcie leczenia, są niezwykle ważne, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Każdy psychoterapeuta musi posiadać certyfikat wydany przez szkołę zarejestrowaną w Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Kolejnym czynnikiem, jaki trzeba mieć na uwadze, to jest to, co oferuje nam ośrodek w cenie. Z pewnością będą w niej zajęcia, ale może obejmuje ona wycieczki, ciekawe warsztaty czy spotkania z interesującymi osobami. Warto dowiedzieć się, czy wystawią w cenie choremu zwolnienie lekarskie, które pozwoli mu na rezygnacje z pracy na kilka tygodni. Co ważne, należy się zorientować, czy detoks jest wliczany w cenę usługi. Jest to podstawowa czynność podczas leczenia alkoholizmu i warto o nią zadbać. Średnią rynkową turnusu jest około 5-6 tysięcy za 28 dni pobytu, jeśli jest ona mniejsza, warto zastanowić się z jakiego powodu.