PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Alkoholizm

Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu prywatnie

W Polsce leczenie alkoholizmu jest bezpłatne nawet dla osób, które nie podsiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak kolejki, aby dostać się na terapię, są bardzo długie, a leczenie alkoholizmu powinno się zacząć tak szybko, jak to tylko możliwe. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad terapią w prywatnych klinikach czy ośrodkach. Jednak koszt takiego leczenia będzie zdecydowanie większy. Ile nas to wyniesie?

Koszt leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku

Trudno jednoznacznie określić, ile będzie kosztowało leczenie w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu. Przede wszystkim to zależy od miejsca, które wybierzemy i od czasu trwania terapii. Cena za takie leczenie z pewnością liczy się w tysiącach złotych.  Dwutygodniowe terapie można znaleźć za około 5 tysięcy złotych. Jednak warto tutaj dodać, że leczenie, aby było skuteczne, powinno trwać około 8 tygodni. Szacuje się, że doba kosztuje około 500zł. Wiele ośrodków, proponujących turnusy, które będą pierwszym etapem leczenia, poproszą od pacjentów zdecydowanie większą ilość pieniędzy, niż ta, o której wspomnieliśmy wyżej. Na cenę ma również wpływ rodzaj terapii, czy będzie ona całodobowa, czy dzienna, na którą codziennie będzie trzeba poświecić kilka godzin. Jeśli zdecydujemy się na terapię w ośrodku zamkniętym, cena za leczenie nie skończy się po jego wyjściu. Później również trzeba kontynuować leczenie, aby było ono skuteczne, a alkoholik nie wrócił do uzależnienia. Koszt leczenia alkoholizmu prywatnie jest duży, dlatego wiele ośrodków proponuje rozłożyć go na raty. Dzięki temu łatwej jest zorganizować rodzinie pieniądze, a chory może szybciej walczyć o powrót do normalności.

Powyżej opisane ceny są tylko orientacyjne. Przed podjęciem decyzji czy chory będzie się leczyć prywatnie, czy publicznie, warto wybrać konkretny ośrodek i dowiedzieć się ile będzie w nim kosztować pobyt. Najlepiej zadzwonić do punktu i powiedzieć, jaka terapia jest potrzebna i na jakim etapie jest chory. To zdecydowanie przybliży was do poznania prawdziwej ceny za leczenie.

Od czego zależy cena terapii w ośrodku prywatnym?

Cenę w ośrodku prywatnym kształtuje komfort pacjenta.  Najczęściej takie miejsca są położone w malowniczych miasteczkach. Większość z nich znajduje się nad morzem, w górach czy jeziorach. To wpływa na cenę, ponieważ utrzymanie takiego miejsca jest droższe. Często też program w takim ośrodku jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Chorzy mają okazję wziąć udział w ciekawych wycieczkach czy warsztatach, na które publicznie nie ma pieniędzy. Wyposażenie ośrodka jest również bardziej atrakcyjne. Są w nich baseny, boiska, sauny, pokoje rozrywkowe z telewizją itp. Chorzy często umieszczają w dwu osobowych pokojach, zdarza się też, że mają pomieszczenie dla siebie. To generuje koszty, o których warto pamiętać, wybierając miejsce terapii. W pokojach, w których będą mieszkać pacjenci, można znaleźć żelazko, lodówkę, własną łazienkę, telewizję itp. W ośrodkach prywatnych kucharze z pewnością będą spełniać oczekiwania związane z dietami. Jeśli ktoś nie może jeść glutenu albo jest wegetarianinem, otrzyma atrakcyjne posiłki, które tez kosztują więcej.

Czy w prywatnych ośrodkach łatwiej się wyleczyć niż w publicznych?

Wiele osób poznając ofertę prywatnych ośrodków, uważa, że są w nich leprze możliwości do wygrania z nałogiem. W rzeczywistości jest inaczej. Każda placówka ma program, który musi wypełnić. Czyli publicznie i prywatnie chory nauczy się walczyć z emocjami, pozna podstawy asertywności, będzie mógł wymieniać się doświadczeniami z innymi oraz korzystać z pomocy specjalistów. W punktach prywatnych uzależniony będzie miał zagwarantowane więcej zajęć na wyższym poziomie np.: wycieczki, basen, możliwość uprawiania innych sportów, czy bardziej wymyślne warsztaty. To, jaki efekt przyniesie terapia, zależy tylko od chorego, a nie od tego, w jakim ośrodku się leczył. Warto o tym pamiętać. Nie dla każdego też pobyt w prywatnym ośrodku będzie atrakcyjny i komfortowy. To pacjent powinien wybrać, jeśli jest taka możliwość, gdzie chce się leczyć.

Jak wybrać dobry ośrodek leczenia alkoholizmu prywatnie?

Przede wszystkim ośrodek, do którego się wybieramy, powinien działać legalnie, Musi być zarejestrowany, czyli pozasiadać numer NIP i REGION oraz być pod nadzorem sanepidu. Kolejnym czynnikiem jest kadra, która pracuje w placówce. Można dowiedzieć się, jakie mają doświadczenie oraz umiejętności. Osoby, które będą z alkoholikiem w trakcie leczenia, są niezwykle ważne, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Każdy psychoterapeuta musi posiadać certyfikat wydany przez szkołę zarejestrowaną w Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kolejnym czynnikiem, jaki trzeba mieć na uwadze, to jest to, co oferuje nam ośrodek w cenie. Z pewnością będą w niej zajęcia, ale może obejmuje ona wycieczki, ciekawe warsztaty czy spotkania z interesującymi osobami. Warto dowiedzieć się, czy wystawią w cenie choremu zwolnienie lekarskie, które pozwoli mu na rezygnacje z pracy na kilka tygodni. Co ważne, należy się zorientować, czy detoks jest wliczany w cenę usługi. Jest to podstawowa czynność podczas leczenia alkoholizmu i warto o nią zadbać. Średnią rynkową turnusu jest około 5-6 tysięcy za 28 dni pobytu, jeśli jest ona mniejsza, warto zastanowić się z jakiego powodu.

Zobacz także