PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków wywołuje poważne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne, rodzinne, zawodowe oraz prawne. Chory przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielne odstawienie substancji psychoaktywnej przestaje być możliwe, ponieważ pojawiają się wtedy poważne objawy zespołu abstynencyjnego.

Czy można uzależnić się od marihuany?

Coraz więcej osób sięga po marihuanę, nie zdając sobie sprawy, że może ona również silnie uzależniać, jak inne używki. Bardzo często się słyszy, że nie jest ona szkodliwa i nie może stać się nałogiem. Jest to nieprawda, ponieważ istnieje bardzo duża grupa osób, które kiedyś były uzależnione od THC albo aktualnie się z tym zmagają. Jednak w przeciwieństwie do innych narkotyków powoduje ona uzależnienie psychiczne, a nie fizyczne. Być może dlatego tak wiele osób je lekceważy.

Czym jest marihuana?

Marihuana tak samo jak haszysz powstaje przez proces przetwarzania rośliny konopi siewnych. Posiada ona substancję psychoaktywną – tetrahydrokannabiol (THC), która jest nielegalny w większości państw. To nie sama roślina jest powodem uzależnienia. Czymś, na co trzeba uważać jest THC, a w zasadzie jego stężenie. Jest ono bardzo ważne w momencie tworzenia się uzależnienia. W latach osiemdziesiątych, gdy produkowano produkty konopi siewnych, THC wynosiło 3%. Jednak te substancje, które przebadano w ostatnich latach, posiadają stężenie 20%. Im większe ono jest, tym łatwiej można się uzależnić. Obecnie na rynku nie znajdziemy towaru z małą ilością THC. Dlatego coraz więcej osób zmaga się z uzależnieniem od marihuany.

Jak przyjmuje się marihuanę?

Zazwyczaj miesza się ją z tytoniem, jednak wiele osób nadal korzysta z niej w czystej postaci. Pali się ją w formie skręta, jointa, papierosa z marihuany w fajce wodnej. Można spotkać również ciastka z tym narkotykiem, które są mało popularne w Polsce. Kosztuje się je, aby zapoznać się z nowym smakiem, nie aby zaspokoić głód. Bibułki i lufki do marihuany można kupić w każdym kiosku, co jest kolejnym powodem, dlaczego ten narkotyk jest taki popularny w naszym kraju.

Czy można się uzależnić od marihuany?

Marihuana, tak jak każdy inny narkotyk, jest bardzo uzależniający. Kiedyś, ze względu na mniejsze stężenie THC, nałóg od tej substancji występował rzadziej. Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała tę chorobę jako zaburzenie psychiczne w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD. Tę chorobę leczy się inaczej niż inne uzależnienia od narkotyków. Przede wszystkim dlatego, że nasze społeczeństwo uważa, że marihuana nie jest groźna. Przez to chory uważa, że nie ma problemu z substancją, ponieważ powszechnie uważa się ją za całkowicie bezpieczną. Po drugie uzależnienie od niej  jest fizyczne, więc terapia również powinna inaczej wyglądać. Na samym początku choroby, człowiek czuje się dzięki substancji lepiej. Jego humor się poprawił i może się odprężyć. Jednak im dłużej tkwi on w problemie, a uzależnienie się pogłębia, marihuana jest mu potrzebna do normalnego funkcjonowania. W głębokiej fazie choroby traci się motywację i uzależniony nie ma już siły, ani ochoty, na robienie swoich ulubionych czynności.

Skutki uzależnienia

Uzależnienie od marihuany powoduje zespół amotywacyjny. Oznacza to, że chory nie jest w stanie decydować o sobie, podjęcie nawet najprostszej decyzji jest dla niego niemożliwe. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że skutek uzależnienia zostaje z chorym długo po tym jak zakończy leczenie. Aby się tego pozbyć potrzeba bardzo dużo czasu. Marihuana powoduje, że uzależniony nie może się skoncentrować i ma problemy w nauce. Występuje również bezsenność lub wzmożona chęć spania. Pojawia się większy apetyt, zaburzenia nastroju i nadwrażliwość na różne sytuacje.

Uzależnienie marihuaną ujawnia się również przez przekrwione oczy i drastyczną zmianę dotychczasowego życia osoby. Można również zaobserwować to w zachowaniu uzależnionego lub w jego sytuacji finansowej, która nie jest dobra, ponieważ wszystkie pieniądze wydaje się na narkotyki.

W jaki sposób wyleczyć ten nałóg?

Leczenie musi się rozpocząć od chęci chorego. Z tego powodu jego najbliżsi powinni mu uświadomić, że dzieje się z nim teraz coś złego, zmienił swoje życie na gorsze i powinien zawalczyć o normalność sprzed choroby. Często uzależnionemu będzie trzeba uświadomić problem, bo może być on jedną z tych osób, które wierzą, że od marihuany nie da się uzależnić. Następnie należy udać się do poradni leczenia uzależnień, gdzie chory będzie mógł poddać się odpowiedniej terapii.