PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Blog

Szkocki Parlament konsultuje ustawę o prawie do leczenia uzależnień – Wiadomości o Alkoholu i Narkotykach

Szkocki Parlament konsultuje ustawę o prawie do leczenia uzależnień – Wiadomości o Alkoholu i Narkotykach

Facebook
Twitter
LinkedIn

Prawo do rekonwalescencji uzależnień w Szkocji – nowa inicjatywa legislacyjna

Szkocki parlament prowadzi obecnie konsultacje społeczne w sprawie ustawy dotyczącej prawa do leczenia uzależnień, która została wprowadzona na początku tego roku. Inicjatywa ta ma na celu zapewnienie, że każda osoba zdiagnozowana jako uzależniona od alkoholu, narkotyków lub obu tych substancji, otrzyma odpowiednie leczenie w określonym terminie. Parlament chce poznać opinie nie tylko osób bezpośrednio dotkniętych problemem uzależnień, ale także organizacji charytatywnych, grup wsparcia oraz specjalistów z sektora zdrowia, nauki, prawa i samorządu.

Głównym założeniem ustawy jest gwarancja, że osoby zdiagnozowane przez profesjonalistę zdrowotnego jako uzależnione otrzymają leczenie w ciągu trzech tygodni od diagnozy. Co więcej, pacjenci będą mieli prawo do wyboru rodzaju leczenia, a jeśli lekarz uzna, że wybrana terapia jest nieodpowiednia bądź niepotrzebna, będzie musiał przedstawić pisemne uzasadnienie decyzji. Pacjenci będą mieli także możliwość uzyskania drugiej opinii medycznej w przypadku niezgody z pierwotną decyzją.

Clare Haughey, członek szkockiego parlamentu, podkreśla, że kluczowe jest zrozumienie, czy ustawa rzeczywiście pomoże osobom zmagającym się z uzależnieniami. „Chcemy poznać opinie na temat celów i zakresu ustawy oraz dowiedzieć się, jakie korzyści i potencjalne zagrożenia wynikają z wprowadzenia prawa do leczenia uzależnień. Interesują nas również opinie na temat procedury ustalania leczenia oraz czasowych ram jego zapewnienia”, powiedziała Haughey.

Obawy dotyczące finansowania sektora uzależnień

Tymczasem organizacja Collective Voice wyraziła zaniepokojenie wpływem ostatniego budżetu na sektor leczenia uzależnień od alkoholu i narkotyków. Chociaż budżet jest postrzegany jako realistyczna odpowiedź na poważną sytuację kraju, Will Haydock, dyrektor wykonawczy Collective Voice, obawia się, że organizacje charytatywne mogą zostać pominięte przy podziale zasobów finansowych.

Większość finansowania na leczenie społecznościowe w Anglii pochodzi z grantu zdrowia publicznego oraz dodatkowego funduszu na leczenie i rekonwalescencję z problemów związanych z narkotykami i alkoholem, który jest udzielany przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC). Haydock wyraził nadzieję, że zwiększenie środków w budżecie DHSC pozwoli na utrzymanie dotychczasowych poziomów finansowania lokalnych programów leczenia. Niemniej jednak podkreślił, że istnieje ryzyko, iż organizacje charytatywne nie zostaną uwzględnione w ramach „sektora zdrowia”, który często ogranicza się do samego NHS. Zwrócił również uwagę na możliwość wykluczenia organizacji charytatywnych z ulg podatkowych, jakie przewidziano dla pracowników sektora zdrowia.

Kryzys bezdomności a uzależnienia

Kolejnym problemem, który wzbudza niepokój, jest rosnąca liczba osób bezdomnych. Z najnowszych danych sieci CHAIN (Combined Homelessness and Information Network) wynika, że liczba osób śpiących na ulicach w Londynie wzrosła o 18% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Między lipcem a wrześniem tego roku odnotowano 4 780 osób śpiących na ulicach, z czego 2 343 to osoby, które znalazły się w takiej sytuacji po raz pierwszy. Ponadto, ponad 680 osób zostało uznanych za „mieszkające na ulicach” – co stanowi wzrost o 40% w stosunku do ubiegłego roku.

Emma Haddad, dyrektor generalna organizacji St Mungo’s, wyraziła głęboki niepokój związany z tymi danymi. „Widok prawie 5 000 ludzi śpiących na ulicach Londynu w ciągu zaledwie trzech miesięcy jest alarmujący i powinien wzbudzić naszą wspólną reakcję. Z takim wzrostem liczby osób śpiących na ulicach po raz pierwszy, musimy potraktować tę sytuację jako nagły wypadek”, podkreśliła. Jej organizacja, zajmująca się wspieraniem osób bezdomnych, wsparła w zeszłym roku 9 000 osób śpiących na ulicach w całym kraju. Haddad zaznaczyła, że oprócz problemów z uzależnieniami, obserwuje się również nasilenie problemów zdrowia psychicznego wśród tych osób.

Chociaż zwiększenie funduszy na bezdomnych w budżecie o 233 miliony funtów jest krokiem w dobrym kierunku, Haddad twierdzi, że finansowanie musi być bardziej stabilne, długoterminowe i stanowić część szerszego podejścia zapobiegającego bezdomności.

Konsultacje społeczne

Konsultacje publiczne dotyczące ustawy o prawie do rekonwalescencji uzależnień w Szkocji będą trwały do 20 grudnia.