PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków wywołuje poważne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne, rodzinne, zawodowe oraz prawne. Chory przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielne odstawienie substancji psychoaktywnej przestaje być możliwe, ponieważ pojawiają się wtedy poważne objawy zespołu abstynencyjnego.

Terapia rodzinna

Często leczenie uzależnienia nie kończy się na pomocy choremu. Bywa tak, że najbliżsi również potrzebują wsparcia, ponieważ byli współuzależnionymi. Poddanie się takiej terapii pozwoli im uporać się z traumą z czasu uzależnienia i z innymi nieprzyjemnymi doświadczeniami czy emocjami.

Dlaczego rodzina potrzebuje terapii?

Uzależnienie bliskiej osoby nie jest łatwym doświadczeniem. Wiele osób wtedy musi całkowicie zmienić swoje życie i dostosować je do chorego. Często rodzina doświadcza upokorzenia ze strony uzależnionego, a ich poczucie wartości gwałtownie się zmniejsza, bo rani ich ktoś, kogo bardzo kochają. Nie zawsze można sobie samemu poradzić z taką sytuacją. Najbliżsi przez uzależnienie członka rodziny mogą wpaść w depresję lub mieć stany depresyjne. Towarzyszy im często trauma, strach i brak zaufania, a przecież chcą odbudować swoją rodzinę. Wtedy należy udać się na terapię rodzinną, podczas której specjaliści pomogą poradzić sobie z tym problemem, zaakceptować go i zadbać o lepsze życie.

Jak wygląda terapia rodzinna?

Podczas terapii rodzinnej najbliżsi chorego dostają niezbędne informacje o uzależnieniu, ponieważ ma ono bezpośredni wpływ na życie wszystkich domowników. Czasami samemu też nie dają rady podjąć decyzji o tym, co robić dalej. Nie wiedzą jaką ścieżką podążać, bo przez uzależnienie zawaliło się jej życie. Terapeuta będzie chciał również dowidzieć się, w jakim stopniu rodzina dostosowała się do choroby. Często podporządkowanie się sprawia, że uzależniony pogłębia swój nawyk lub nie chce z nim walczyć, bo widzi, że wszyscy to akceptują.

Podczas terapii rodzina może spotkać się indywidualnie z terapeutą, który pomoże im uporać się z problemami. Dowie się, w jaki sposób uzależnienie zmieniło ich życie i stan psychiczny. Poda sposoby, aby poczuć się lepiej i wyjść z kryzysu. Rodzina będzie mogła podzielić się z nim przykrym doświadczeniem, porozmawiają o nim i sami zobaczą, w jaki sposób mogą zmienić swoją rzeczywistość. Psychoterapeuta pomoże im również żyć wraz z osobą uzależnioną. Wskaże, jak radzić sobie z chorobą. Jednak ta terapia ma na celu polepszenie stanu psychicznego rodziny chorego.

Można również udać się na terapię grupową. Podczas niej rodzina będzie mogła porozmawiać z innymi, którzy mają ten sam problem. Zobaczą, w jaki sposób oni poradzili sobie z traumą, co uświadomi im, że mogą jeszcze żyć jak wcześniej. Ta terapia jest bardzo motywująca, dzięki temu, że rodzina zrozumie, że nie tylko oni są w takiej sytuacji i można sobie z nią poradzić. Poczują chęć walki o siebie i swoich najbliższych. Będą mogli pytać innych uczestników terapii, jak rozwiązali dane problemy, dzięki czemu samemu łatwiej im będzie sobie z nimi poradzić.

Zalety terapii rodzinnej

Terapia rodzinna sprawi, że zniknie trauma z czasu uzależnienia chorego. Najbliżsi będą wiedzieli, jak zmienić swoje życie i odzyskają z niego radość. To leczenie sprawi, że rodzina będzie silniejsza i się na siebie otworzy. Domownicy będą bardziej wrażliwi w stosunku do siebie i nie będą oceniać swojego zachowania. Będą dla siebie największym wsparcie, co sprawi, że poradzą sobie nie tylko z uzależnieniem, ale i z innymi trudniejszymi sytuacjami. Niewiele osób, które w rodzinie mają uzależnionego, zdają sobie sprawę, że warto wybrać się na terapie. Taka choroba znacznie zmieni ich życie, z czym samemu trudno sobie poradzić.