PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków wywołuje poważne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne, rodzinne, zawodowe oraz prawne. Chory przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielne odstawienie substancji psychoaktywnej przestaje być możliwe, ponieważ pojawiają się wtedy poważne objawy zespołu abstynencyjnego.

Terapia grupowa podczas leczenia uzależnień

Istnieje wiele metod i terapii, które stosuje się do leczenia uzależnień. Jedną z nich jest terapia grupowa. Jest to bardzo ważny element pokonywania nałogu, dlatego stosuje się ją prawie zawsze.

Jak wygląda terapia grupowa?

Ten rodzaj leczenia polega na pojawianiu się na spotkaniach z innymi osobami posiadającymi ten sam problem. Zazwyczaj w terapii grupowej bierze udział 10 osób plus psychoterapeuta, który prowadzi leczenie. Podczas niego grupa wzajemnie się wspiera i motywuje. Chorzy dzielą się ze sobą swoimi przemyśleniami, problemami lub opowiadają, jak oni poradzili sobie w takiej sytuacji.

Aby wziąć udział w terapii grupowej, uzależniony musi zaakceptować zasady i normy, które obowiązują podczas spotkania. Dzięki temu przebieg leczenia będzie przyjemny i efektywny. Nie można używać jakiejkolwiek agresji, zakazuje się oceniania innych i przerywania wypowiedzi uczestników. Każdy, kto chce brać udział w terapii grupowej, musi być szczery z innymi. Przestrzeganie tych zasad pozwoli dać wsparcie całej grupie i przyspieszy to proces wracania do życia, w którym nie ma miejsca na używki. Jeśli jakiś uczestnik złamie zasady, może sprawić, że inni poczują się zasmuceni, co źle wpłynie na ich terapię.

Co daje terapia grupowa?

Zalet tej terapii jest bardzo wiele. Przede wszystkim uzależniony uczy się obcowania wśród ludzi. Często po uzależnieniu umiejętności komunikacyjno-społeczne znacznie się zmniejszyły. Na tym leczeniu człowiek zawiera znajomości, uczy się, jak wzbudzać w innym zaufanie. Dowiaduje się, w jaki sposób słuchać i mówić o swoich emocjach. To wszystko sprawi, że gdy zacznie przebywać z rodziną lub bliskimi łatwiej będzie mu się odnaleźć. Terapia grupowa sprawi, że uzależniony podczas słuchania historii innych będzie świadomy tego, ile złego powoduje choroba. Będzie miał okazję posłuchać wypowiedzi, które często będą pokrywać się z jego przeszłością. Dzięki temu będzie rosła w nim motywacja, aby pokonać nałóg i nigdy do niego nie wracać. Z tego powodu już po zakończeniu terapii zaleca się, aby uzależnieni brali udział w spotkaniach grup wsparcia, podczas których dalej będą przebywać wśród osób z podobnymi zmartwieniami i zobaczy, że życie bez używek jest lepsze.

Ten rodzaj leczenia pokazuje chorym, że nie są oni sami ze swoim problemem. Tak samo jak wiele innych osób popadli oni w uzależnienie, ale wspólnie mogą z tego wyjść. Dzięki temu leczenie znacznie poprawia samopoczucie chorych i podnosi ich samoocenę. We wcześniejszych etapach leczenia zawsze mieli kontakt z osobami, które nie przeszły tego samego co on, teraz jest inaczej. Terapia grupowa nauczy chorego akceptowania swoich wad, ponieważ inni uczestnicy w odpowiednich momentach mogą dawać mu informację na temat jego zachowania. Wtedy często też otrzymują komplementy, które są dla nich bardzo motywujące.

Rodzaje terapii grupowej

Terapia grupowa posiada dwa rodzaje. Pierwszy z nich to praca w grupach zamkniętych. Oznacza to, że w jednym momencie wszyscy jej członkowie rozpoczynają leczenie i kończą je wspólnie. Czas jej trwania zależy od potrzeb i charakterystyki grupy. Terapeuci dokładnie dostosowują jej długość do osób, które do niej należą. Drugi rodzaj to praca w grupach otwartych. Podczas niej uczestnicy zaczynają i kończą leczenie w różnym momencie. Mimo tego terapia nieprzerwanie trwa i daje dużo dobrego wszystkim osobom, które biorą w niej udział.