PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków wywołuje poważne skutki zdrowotne, psychiczne, społeczne, rodzinne, zawodowe oraz prawne. Chory przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielne odstawienie substancji psychoaktywnej przestaje być możliwe, ponieważ pojawiają się wtedy poważne objawy zespołu abstynencyjnego.

Rodzaje narkotyków

Osoby uzależnione od narkotyków mają bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o pozyskiwanie towaru. Kiedyś substancje szkodzące rozróżniało się na twarde i miękkie. Obecnie odchodzi się od takiego określania, ponieważ wszystkie mają podobną ilość szkodliwych substancji. Mimo tego istnieją narkotyki, które uzależniają szybciej, wolniej, mocniej lub słabiej. Obecnie narkotyki dzieli się na ich pochodzenie chemiczne, działanie oraz objawy, jakie po nim występują.

Zestawienie najczęściej spotykanych narkotyków w Polsce

Opiaty

Opiaty to związek chemiczny, który otrzymuje się z powszechnie znanej rośliny, maku. Mowa to o demerolu, heroinie, morfinie, opium i kodeinie. Gdy ktoś ich zażyje, ma lepsze samopoczucie, staje się spokojniejszy i senny. Dodatkowo sprawiają one, że człowiek czuje większy niepokój, jest agresywny, wrogi, czuje się źle psychicznie i fizycznie. Jego ciśnienie krwi jest znacząco obniżone, a przez co występują dysfunkcje seksualne.

Środki pobudzające

To kolejny rodzaj narkotyków występujących w Polsce. Ich działanie objawia się tym, że organizm jest znacząco pobudzony, przez co zwiększa się jego wydajność. Zmniejsza się również granica oporu fizycznego, więc można wykonywać czynności, których normalnie nie dało się robić. Najczęściej ze środków pobudzających korzystają młodzi ludzie. Poprawiają one koncentracje na nauce, dlatego wiele osób właśnie od nich zaczyna swoje uzależnienie od narkotyków. Dzięki nim nie odczuwa się senności, lęku oraz strachu. Do tego rodzaju narkotyków należy:

  • Amfetamina – ta substancja została stworzona w XX wieku i jej celem było leczenie astmy. Obecnie najczęściej można ją spotkać w formie narkotyku, który ma pobudzić organizm i wywołać więcej radości.
  • Metamfetamina (meth, crank, ice) – tak jak sama nazwa wskazuje, narkotyk działa podobnie jak amfetamina. Jednak posiada więcej skutków ubocznych. Jest to: bezsenność, depresja, niepokój, hipertermia, paranoja, podwyższone ciśnienie krwi, wady serca, udar. Występują po niej objawy podobne do schizofrenii.
  • Kokaina – ten narkotyk sprawia, że organizm automatycznie staje się bardziej pobudzony, a człowiek ma lepsze samopoczucie. Wywołuje ona wigor i euforie. Nie zniekształca rzeczywistości i nie wypływa na procesy postrzegania otoczenia. Dodatkowo powoduje ona zwężanie naczyń krwionośnych, zwiększenie ciśnienia we krwi i arytmię. Po narkotyku można zauważyć negatywny wpływ na emocje człowieka. Występują zakłócenia zachowania, bezsenność, hiperagresja, impulsywność, panikę, rozdrażnienie oraz psychozę paranoidalną.
  • Crack – jest to narkotyk, który tworzy się ze zmieszania kokainy wraz z eterem lub niewielką ilością sody kuchennej. Występuje on w szarożółtych kryształkach, które pali się w fifkach. W Polsce są mało znane, natomiast największą popularność mają w Stanach Zjednoczonych.
  • Ekstazy – to narkotyk, który jest pochodną amfetaminy, a inaczej nazywany jest MDMA. Powoduje on pobudzenie organizmu przy jednoczesnym odprężeniu i relaksie. Przyjmuje się go w postaci pigułek. Jednak uzależnieni od narkotyków przyjmują go raczej okazjonalnie. Narkotyk w Polsce jest stosunkowo nowy, ponieważ występuje od 10 lat i najczęściej sięga po niego młodzież.

Środki halucynogenne

  • LSD meksalina, psylocybina – to substancje, które wpływają na zmianę postrzegania rzeczywistości i zniekształcają ją. Powodują występowanie zaburzeń wizualnych, dotykowych oraz słuchowych. Po nich człowiek jest bardziej wrażliwy pod względem estetycznym. Nie są bardzo toksyczne, jednak zdarzały się po nich przypadki zgonów czy samobójstwa. Występują reakcje psychotyczne, ataki paniki oraz trwałe zaburzenia percepcji.
  • Kanabinole – jest to narkotyk, który tworzy się z przetworów konopi indyjskich. Zawierają one aktywną ilość THC. Do tego rodzaju substancji odurzającej wlicza się marihuanę. Zazwyczaj ten narkotyk pali się w fajkach lub skrętach. Po nim nie występują raczej zmiany w zachowaniu fizycznym. Jednak może powodować silne uzależnienie psychiczne oraz uodpornić organizm na substancję aktywną, która w tkankach tłuszczowych utrzymuje się nawet do sześciu miesięcy po ostatnim zażyciu narkotyku. We włosach THC będzie utrzymywać się przez cały czas do momentu ich ścięcia. Po kanabinolach poprawia się nastrój, człowiek się czuje odprężony, beztroski, radosny, jest w euforii. Wiele osób mówi, że dzięki niemu można się cieszyć życiem i zapomnieć o wszystkich problemach.
  • Kleje, substancje lotne i wziewne – to kolejne narkotyki, jednak w tym przypadku człowiek odurza się oparami substancji chemicznych, które są dostępne w handlu. Mowa tu o produktach przemysłowych, medycznych, a czasami nawet papierniczych. Substancja posiada środki odurzające i halucynogenne. Sięgają po nie młodzi ludzie lub nawet dzieci, ponieważ każdy może je otrzymać. Mowa tutaj o klejach, rozpuszczalnikach, gazach, proszkach, płynach do czyszczenia, klejach szybko schnących oraz aerozolach. Zazwyczaj środek aplikuje się do foliowej torebki i po prostu się go wdycha. Objawem zażycia takiej substancji są problemy z koncentracją, trudność z zebraniem myśli oraz bełkotliwa mowa.