PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Alkoholizm

Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.

Prywatny odwyk alkoholowy

Obecnie każdy jest narażony na uzależnienie od alkoholu, ponieważ jest on bardzo łatwo dostępny. Niezwykle trudno jest określić, gdzie kończy się panowanie nad piciem, a gdzie zaczyna się uzależnienie. Alkoholizm jest chorobą, która zostaje z człowiekiem przez całe życie, a jeśli szybko nie zaczniemy z nim walczyć, zdrowie się zepsuje, co może prowadzić nawet do śmierci. Leczenie spowoduje, że rozwój choroby zostanie wstrzymany i cofnie negatywne skutki uzależnienia, wyniszczające organizm. Do tego potrzebna jest terapia odwykowa.

Kiedy należy udać się na odwyk?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Kiedy osoba uzależniona albo jej bliscy zauważą, że nie ma żadnej kontroli nad piciem alkoholu, coraz częściej się po niego sięga, szuka się do tego okazji, ma się większą tolerancję na niego i gdy chory czuje głód alkoholowy. Jeśli zauważymy jakieś podejrzane znaki, nie można ich ignorować. Im wcześniej zacznie się walkę z nałogiem, tym efektywniej można ją pokonać. Co ważne alkoholizm nie jest tylko problemem osoby chorej, ale również jej rodziny i bliskich.

Terapia odwykowa w ośrodku

Leczenie alkoholizmu w ośrodku jest doskonałą formą pozbycia się uzależnienia. Przede wszystkim dlatego, że można tam liczyć na profesjonalny personel medyczny, psychologów, psychoterapeutów oraz innych specjalistów związanych z leczeniem uzależnień. Dzięki temu chory szybciej wraca do zdrowia, więc jest to wielka szansa na powrót do normalności dla osoby, która w nim przebywa oraz dla jej rodziny. Pobyt w tych placówkach jest bardzo komfortowy i bezpieczny.

Na czym polega terapia odwykowa?

Udając się na terapię odwykową, chory ma przy sobie pełną opiekę lekarską i psychologiczną, która pomaga mu pokonać nałóg i wytrzymać na odwyku. Zazwyczaj w takich miejscach atmosfera jest spokojna i domowa, dzięki czemu pacjenci będą się w nich dobrze czuć. Ważne jest indywidualne podejście do każdej osoby, która tam przebywa. Dzięki temu nikt nie czuje się osamotniony i każdy może podzielić się ze specjalistami swoimi obawami. Ważnym elementem terapii odwykowej jest nie tylko dbanie o zdrowie psychiczne, ale i fizyczne, dlatego bardzo dużą uwagę przykłada się na uprawianie różnych dyscyplin sportowych. W ośrodku chorzy dowiadują się o doświadczeniach trzeźwych alkoholików, którzy pokonali uzależnienie oraz uczą się zachowań abstynenckich. W takich punktach czas jest bardzo dokładnie zaplanowany, aby chorzy nie mieli za dużo czasu na rozmyślanie na temat uzależnienia.

Jaki jest cel terapii odwykowej?

Przede wszystkim terapia odwykowa ma uświadomić chorych, że życie bez alkoholu nie jest trudne i sami mogą to osiągnąć. Specjaliści uczą uzależnionych szukać motywacji. Przypominają, jak ważny jest samorozwój i zachęcaj do poszukiwań nowych pasji i zainteresowań. Dzięki temu chory po powrocie do normalności będzie mógł łatwiej pokonać swój problem i na nowo normalnie żyć.

O terapii odwykowej

To leczenie charakteryzuje się tym, że przerywa się ciąg picia alkoholu i najczęściej oczyszcza się organizm z toksyn, których jest bardzo wiele, gdy ktoś regularnie pije duże ilości alkoholu. Zazwyczaj to leczenie składa się ze spotkań indywidualnych i grupowych, a plan najczęściej jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Czas pobyty w takim ośrodku nie powinien być krótszy niż 4 tygodnie. W trakcie takiej terapii niezwykle ważne jest to, aby chory zrozumiał mechanizmy uzależnienia, co pozwoli mu z łatwością walczyć z chorobą. Terapia odwykowa może być prowadzona nie tylko w ośrodkach całodobowych, jednak na początku, gdy następuje detoks, bardzo ważne jest, aby chory miał możliwość otrzymać szybko wsparcie medyczne. Wtedy może wystąpić wiele skutków ubocznych jak: drżenie mięśni, rozdrażnienie, agresja itp. Najczęściej podaje się leki, które mają hamować niepożądane zachowania spowodowane brakiem alkoholu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby na detoks zdecydować się w ośrodku zamkniętym. Na terapię odwykową można udać się do ośrodka prywatnego albo publicznego NFZ.

Terapia odwykowa to początek

Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, że terapia odwykowa w ośrodku zamkniętym jest początkiem walki o powrót do normalności. Gdy chory wróci do domu, powinien chodzić na inne spotkania, dołączyć do grup wsparcia itp. Dadzą mu one siłę do dalszej walki i łatwiej będzie mu sobie poradzić z rzeczywistością, w której nie ma alkoholu. Niezwykle ważne jest również wsparcie najbliższych, które również pozwoli mu dbać o siebie i swoje zdrowie. Zanim chory wróci do domu, warto zapisać go na inne leczenia. Dzięki temu nie będzie przerwy, co korzystnie wpłynie na wytrzymanie w trzeźwości.

Zobacz także