PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Alkoholizm

Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.

Na czym polega leczenie alkoholizmu

Alkoholizm nie jest tylko nadmierną chęcią sięgania po alkohol, ale jest również fizycznym i psychicznym uzależnieniem od tej substancji. Aby zapobiec rozwijaniu się choroby, potrzebne jest udanie się na odwyk. Na nim chory uświadamia sobie, na czym polega problem, stara się poznać mechanizmy, które rządzą uzależnieniem, aby skutecznie się z nim pożegnać. Niestety o terapiach odwykowych istnieje wiele negatywnych, najczęściej nieprawdziwych, opinii, które wielu zniechęcają do podjęcia takiego działania.

Dlaczego należy wiedzieć, jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu?

Alkoholizm to choroba, która wywołuje wiele negatywnych skutków zdrowotnych, ekonomicznych, psychicznych i społecznych. Po jakimś czasie osoby uzależnione mogą (ale nie muszą) zrozumieć, że wpadły w nałóg, z którym powinny się pożegnać, aby zacząć normalnie żyć. Niestety nadal w naszym kraju uważa się alkoholika za gorszego człowieka, co często jest powodem niepodejmowania walki i rezygnacje z terapii.

Gdy chory zapozna się z tym, w jaki sposób leczy się uzależnienie, jak przebiega terapia i jakie badania są wykonywane, mogą przezwyciężyć swój strach i rozpocząć leczenie. Na samym początku należy uświadomić pacjentowi o problemie, z którym się boryka. Pokreślić, że alkoholizm to choroba i posiada on wiele objawów, które są powodem uzależnienia. Dzięki psychologom można skonfrontować nadmierne picie alkoholu z innymi sferami życia pacjenta np.: rodziną, pracą, przyjaciółmi, partnerem itp. W momencie, gdy uzależniony zrozumie, że jest alkoholikiem, pozna on przyczyny swojej choroby i nauczy się wprowadzać zmiany w życie, które pomogą mu wygrać walkę z uzależnienie.

Patrząc na leczenie z punktu psychologicznego, polega ono na stworzeniu nowego systemu wartości, zyskanie poczucia szczęścia w swoim życiu, nie sięgając po alkohol.

W jaki sposób wygląda leczenie?

  1. Diagnostyka

Pierwszym etapem walki z alkoholizmem jest diagnostyka. Podczas niej tworzy się plan leczenia, który będzie dostosowany do fazy uzależnienia, kondycji psychicznej i fizycznej oraz długości trwania w nałogu. W ośrodkach ten etap rozpoczyna się od rozmów ze specjalistami. Następnie eksperci nawiązują kontakt z uzależnionych, definiują problem i wspólnie decydują się podjęcia leczenia. Często badany jest nie tylko alkoholizm, ale również inne problemy zdrowotne np.: zaburzenia psychiczne. Czasami może być niezbędna konsultacja z psychologiem, który zbada trudności poznawcze pacjenta (myślenie, koncentracja, pamięć, uwaga). Mogły zostać one uszkodzone przez długie picie alkoholu. Następnie tworzy się indywidualny plan leczenia, do którego może zostać dołączona farmakoterapia.

 

  1. Detoks

Następnie następuje detoks, który najczęściej przeprowadzany jest w ośrodkach odwykowych. Jego celem jest odtrucie i oczyszczenie organizmu. Do tego etapu należy usunięcie z krwi toksyn, które zalegają tam przez długotrwałe picie alkoholu i uzupełnienie organizmu elektrolitami. Celem detoksu jest przerwanie ciągu alkoholowego oraz zmniejszenie skutków zespołu abstynencyjnego, który występuje na początku walki z uzależnieniem. Należą do nich:

  • Halucynacje,
  • Silne poty,
  • Stany lękowe,
  • Drgawki,
  • Rozdrażnienie,
  • Nudności i wymioty,
  • Zaburzenia rytmu serca,
  • Zaburzenia ciśnienia tętniczego.

Jest to najtrudniejszy element leczenia, ponieważ podczas niego chory może przeżywać szok, spowodowany niedostarczaniem alkoholu do organizmu. Z tego powodu ten etap powinno się przeprowadzać przy obecności lekarzy. W ośrodkach specjaliści regularnie badają krew i kontrolują poziom szkodliwych substancji w organizmie chorego. Uzupełniają oni również braki witamin, elektrolity i sole mineralne. Podczas detoksu podaje się chorym witaminę B1, potas oraz magnez. Jeśli jest taka potrzeba, podaje się inne leki np.: środki przeciwbólowe, uspokajające i nasenne. Ten etap powoduje, że chory czuje się lepiej, poprawia się jego kondycja oraz równowaga metaboliczna. Jest to przygotowanie do dalszej terapii.

 

  1. Terapia podstawowa

Następnie chory przechodzi na terapię. Mogą się one odbywać w trybie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. Pierwsza z nich jest prowadzona w poradniach leczenia uzależnień, a chorzy sami stawiają się na zajęcia. Zazwyczaj trwają one 2 godziny 1-2 razy w tygodniu. Uzależniony może również udać się do ośrodków zamkniętych na turnusy, które trwają od 4 do 12 tygodni i są bardziej intensywne niż inne terapie, dlatego powinny z nich skorzystać osoby, których choroba trwa bardzo długo. Co ważne, pacjenci są stale pod opieką lekarzy. Podczas takiego leczenia uczy się chorego umiejętności, które będą mu potrzebne, aby żyć w trzeźwości. Dowiadują się również, jak działa uzależnienie i gdzie jest jego podłoże. Uświadamia się również negatywne skutki picia alkoholu. W tym etapie chorzy zaczynają mówić o uczuciach, które były dławione przez alkohol.

 

Na zajęciach terapeuci zajmują się:

  • Zapobieganiem powrotom nałogu,
  • Organizacji czasu przez znalezienie zainteresowań, powrót do hobby czy naukę, aby nie myśleć o alkoholu,
  • Korzystaniem ze wsparcie w trudnych momentach,
  • Asertywnością, która pomoże im odmówić picia alkoholu,
  • Umiejętnością rozpoznawania emocji i radzeniem sobie z nimi bez alkoholu.

Na zajęciach często odbywają się rozmowy z terapeutą, wykonywaniem ćwiczeń, pisaniem, robieniem testów psychologicznych itp. Głównym celem terapii jest zmiana sposobu myślenia i radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Pacjenci planują swoje życie, w którym zmienią plany, zwyczaje czy kontakty. Dowiedzą się oni również, jak kontrolować swoje myśli, uczucia i decyzje, aby wytrwać w trzeźwości i żyć w atrakcyjny sposób.

W różnych ośrodkach zazwyczaj łączy się terapię indywidualną z grupową. Prywatne spotkania z terapeutą pozwalają dowiedzieć się, w jaki sposób na organizm działa alkohol. Podczas rozmów z osobami z podobnym problemem można budować relacje, motywować się, wspierać, inspirować i dzielić się sukcesami. Jest to doskonała terapia dla osób zamkniętych, mających problem z nawiązywaniem kontaktów. Dzięki temu mogą pokonać własne słabości i ograniczenia. Jest to doskonały sposób na zwiększenie pewności siebie oraz nauki nawiązywania relacji międzyludzkich. Umiejętności zdobyte na terapii grupowej będą doskonałą podstawą do odbudowania życia. 

 

  1. Terapia utrwalająca

Następnie przychodzi czwarty etap – terapia pogłębiająca. Prowadzi się ją w poradniach leczenie uzależnień w trybie ambulatoryjnym. Jest to ważny element walki, ponieważ pozwoli utrwalić w sobie dobre zachowania i myśli, które pozwolą żyć bez alkoholu. Podczas niej chorzy mogą liczyć na zajęcia w grupach wsparcia, prywatne spotkania ze specjalistami oraz warsztaty tematyczne.

 

Celem terapii jest usamodzielnienie chorego i uświadomienie mu, że może samodzielnie żyć bez alkoholu. Leczenie pozwoli wprowadzić trwałe zmiany w życie, które pozwolą pozostać w trzeźwości. Ten etap dostosowuje się do sytuacji pacjenta, ale zazwyczaj trwa on 2 lata. Na samym początku należy często przychodzić na spotkania np.: raz w tygodniu. Natomiast później powinno się ograniczać wizyty do np.: jednej w miesiącu.

 

Podczas tej terapii rozmawia się o kontaktach z rodziną i przyjaciółmi, radzeniem sobie z negatywnymi emocjami, w jaki sposób pokonać głód alkoholowy, unikania spotkań, na których występuje alkohol oraz radzenie sobie ze wstydem wspominając zachowania z okresu picia alkoholu. Warto dodać, że złamanie abstynencji nie powoduje, że leczenie trzeba zaczynać od nowa. Razem ze specjalistami wyciąga się wnioski z takich wydarzeń.

 

  1. Życie bez alkoholu

Następnie chory kończy terapię. Musi być przygotowany do życia bez alkoholu. Cały czas jest alkoholikiem, ale niepijącym. Oznacza to, że musi cały czas pracować nad swoim zachowaniem i nawykami. Warto udać się wtedy na różne grupy np.: AA, które będą doskonałym wsparciem w samodzielnym życiu bez uzależnienia.

Dlaczego należy stale uczęszczać na terapie?

Alkoholikiem jest się przez całe życie. Z tego powodu należy stale uważać na to co się robi. Trzeba być uważnym i kontrolować swoje zachowania. W różnych momentach w życiu mogą się zdarzyć trudniejsze chwile np.: strata pracy, śmierć kogoś bliskiego itp. Wtedy uzależniony powinien otrzymać wsparcie, które pomoże mu przetrwać te chwile, nie sięgając po alkohol. Właśnie dlatego należy przez cały czas uczestniczyć w różnych grupach wsparcia. Tam uzależniony będzie mógł dzielić się tym, co osiągną, cieszyć się ze swoich i innych sukcesów i uczyć się na porażkach. Takie wsparcie często jest bardziej potrzebne niż to od najbliższych. Warto więc zdecydować się, aby do swojego życia bez alkoholu dołożyć spotkania w różnych grupach.

Zobacz także