PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Alkoholizm

Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.

Kiedy leczyć alkoholizm

Alkoholizm, podobnie jak inne nałogi, rozpoczyna się bardzo niewinnie. Zaczyna się na jednej lampce wina do kolacji, a kończy się na tygodniowych ciągach alkoholowych. Te substancje są dostępne w bardzo wielu miejscach, dlatego tak ławo po nie sięgać, a w ostateczności, uzależnić się od nich. O alkoholizmie można mówić, gdy chory nie może funkcjonować bez substancji, czuje przymus, który nakazuje mu sięgać po alkohol. Kiedy więc należy zdecydować się na leczenie uzależnienia?

Czym jest alkoholizm?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa alkoholizm, jako postępującą chorobę, która uwalnia funkcjonowanie układu nerwowego człowieka i niesie za sobą wiele negatywnych objawów fizycznych i psychicznych. Powoduje problemy psychologiczne, społeczne oraz ekonomiczne. Nieleczenie takiej choroby może powodować śmierć, dlatego niezbędna będzie odpowiednia terapia, która pomoże wyjść z nałogu. Chory sam nie poradzi sobie z chorobą. Musi mu pomóc zespół specjalistów, którzy w warunkach ambulatoryjnych, na oddziale szpitalnym lub ośrodku zamkniętym, pomogą mu pozbyć się alkoholizmu.

Jakie są objawy alkoholizmu?

Alkoholizm pojawia się, gdy u uzależnionego występują poniższe objawy:

  • Koncentracja życia wokół alkoholu – osoba chora skupia się tylko na substancji odurzającej, nie angażuje się w inne strefy życiowe. Całą energię przekazuje na pogłębianie nałogu,
  • Występowanie głodu alkoholowego – wewnętrzny przymus, który nakazuje choremu sięgnięcie po alkohol. Nie może go opanować, a gdy się stara czuje się źle psychicznie i fizycznie,
  • Brak kontroli nad piciem – osoba uzależniona nie wie, kiedy należy przestać pić, robi to przez cały czas i w nieodpowiednich momentach np.: w pracy,
  • Wyższa tolerancja na alkohol – chory musi spożywać coraz więcej alkoholu, aby osiągnąć pożądany efekt,
  • „Klinowanie” – walka z kacem przez sięganie po alkohol,
  • Picie mimo świadomości negatywnych skutków – alkoholik wie, jakie skutki wyrządza picie alkoholu, ale sięga po kolejne dawki mimo tego,
  • Zespół abstynencyjny – symptomy, które występują po próbach odstawienia alkoholu np.: nudności i wymioty, poty, stany lękowe, drżenie rąk, nóg, całego ciała, nadwrażliwość na dźwięki, wahania ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, halucynacje itp.

Kiedy można mówić o alkoholizmie?

Nie wszyscy wiedzą, ale o alkoholizmie można mówić już, gdy dla osoby ta substancja występuje jako lekarstwo, dzięki któremu łatwiej mu się uporać z problemami, bólem, presją społeczeństwa itp. Wtedy alkohol pozwala się odprężyć i zapomnieć o problemach. Osoby, które posiadają takie podejście do alkoholu, są w dużej grupie ryzyka zastania w przyszłości alkoholikami albo już nimi są, tylko sami nie zdają sobie z tego sprawy.

Zazwyczaj osoby uzależnione od alkoholu nie widzą problemu w swoim zachowaniu. Dodatkowo próbują je racjonalnie wytłumaczyć. Chwilę, w którym pojawia się choroba, nie trwa długo i często człowiek uzależniony nie jest w stanie jej wychwycić. Ważne jest, aby wtedy najbliżsi tej osoby zobaczyli, że to, co się dzieje, jest złe i próbowali to wyeliminować. Im szybciej zacznie się terapie, tym łatwiej będzie pokonać uzależnienie. Gdy myślimy, że ktoś z naszej okolicy stracił panowanie nad alkoholem, warto skontaktować się ze specjalistą, który podpowie nam, co należy dalej robić.

Oto czynniki, które powinny uświadomić nam, że ktoś w naszym otoczeniu ma problemy z alkoholem:

  • Każdy dzień rozpoczyna się od alkoholu,
  • Sięganie po alkohol w sytuacjach stresowych,
  • Codzienne picie alkoholu,
  • Zwiększenie tolerancji na alkohol, chory musi wypić więcej, aby uzyskać pożądany efekt,
  • Szukanie okazji do picia,
  • Picie alkoholu, aby pokonać kaca,
  • Picie alkoholu, aby zwiększyć pewność siebie i pozbyć się kompleksów,
  • Picie w samotności, ukrywając to przed rodziną.

Jeśli w ostatnim czasie pojawiły się minimum dwa z powyższych objawów, oznacza to, że ktoś ma problemy z alkoholem i warto już na tym etapie zacząć leczenie. Warto dodać, że alkoholik nie musi pić codziennie, wystarczy, że będzie pić przez kilka dni w ciągu, a później robi sobie przerwę.

Kiedy należy leczyć alkoholizm?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: im szybciej tym, lepiej, ponieważ alkoholizm powoduje wiele problemów w zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Oto 4 fazy, na które dzieli się alkoholizm:

  1. Wstępna – tzw. faza prealkoholowa. Oznacza to, że uzależniony sięga po alkohol od czasu do czasu, odczuwa, że substancja poprawia jego samopoczucie i pomaga uporać się z problemami.
  2. Ostrzegawcza – w tej fazie występują coraz częstsze picia alkoholu, sięganie po większe dawki, które powodują „urwany film”.
  3. Krytyczna – alkohol przejął rolę nad życiem chorego, nabiera energii, dzięki sięganiu po niego, inne sfery życia są zaniedbywane.
  4. Przewlekła – mimo problemów ze zdrowiem, uzależniony pije dalej, następują długie ciągi alkoholowe.

Rozpoznanie problemu w pierwszej fazie, mogą sprawić, że łatwiej będzie wyjść z nałogu i powrócić do normalnego życia. Wtedy nie potrzeba hospitalizacji czy leczenia w ośrodku zamkniętym. Wystarczy udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i ułoży plan, który pomoże go rozwiązać. Warto udać się do psychologa, z którym chory będzie mógł porozmawiać na temat zapijanych emocji. Specjalista pomoże mu się z nimi uporać. Powie również, jak powrócić do normalności. Jednym ze sposobów jest zaczęcie uprawiania sportów, odkrywanie nowych pasji czy rozwijanie terapeutów. Dzięki temu obuduje się samoocena i pewność siebie alkoholika.

Gdy ktoś w naszym otoczeniu znajduje się w fazie krytycznej, powinien udać się na poważniejsze terapie, bo sama psychoterapia może nie przynieść efektów. Wtedy należy wybrać pobyt w ośrodku zamkniętym albo leczenie hospitalizacyjne. Walkę o zdrowie rozpoczyna się od detoksu, który ma oczyścić organizm i poprawić samopoczucie chorego. Podaje się mu również leki, które pomogą przetrwać ten najcięższy okres i przeżyć objawy zespołu abstynencyjnego. Następnie tworzy się program leczenia, który nauczy uzależnionego życia bez alkoholu, radzenia sobie z emocjami, motywacji itp.

Faza krytyczna to ostatni moment na podjęcie leczenia. Jeśli będzie ona długo trwać, organizm będzie coraz bardziej wyniszczony. Nie przerwanie tego może skutkować nawet śmiercią uzależnionego.

Co zrobić, aby alkoholik zaczął leczenie?

Leczenie alkoholizmu trzeba zacząć, jak najszybciej. Dzięki temu można osiągnąć efekty, a osoba uzależniona będzie miała łatwiejszą drogę do odzyskania normalności. Im później się to rozpocznie, tym droga będzie dłuższa i trudniejsza. Co możemy zrobić, aby zachęcić alkoholika do terapii? Przede wszystkim powinniśmy z nim porozmawiać. Jednak sami na początku powinniśmy dowiedzieć się czegoś o chorobie. Jakie towarzyszą emocje osobie uzależnionej, co spowodowało, że zdecydował się na takie działania itp. Jeśli jest to bliska dla nas osoba, może sami zauważymy czynniki, które mogą spowodować, że alkoholik sięga po substancje. Gdy już dowiemy się, na czym polega ta choroba, porozmawiajmy z uzależnionym. Bądźmy czuli, empatyczni, a przede wszystkim powiedzmy mu, że może na nas polegać i będziemy dla niego wsparciem. Warto również skontaktować się z jakimś specjalistą, który podpowie nam, co należy dalej robić, aby uzależnienie się nie pogłębiało. Podanie gotowego rozwiązania jest dobrym pomysłem. Pamiętajmy, aby nie oceniać i nie krytykować, to może alkoholika zniechęcić. Warto również powiedzieć, dlaczego picie jest dla niego złe np.: powoduje złą sytuację rodzinną, ekonomiczną w domu itp.

Trudniej będzie przekonać osobę, która znajduje się już w fazie krytycznej. Oczywiście rozmowa jest wtedy bardzo ważna. Tak samo trzeba być troskliwym i szczerze chcieć pomóc. Można się również starać o nakaz udania się na odwyk, który można uzyskać drogą sądową. Najlepszym krokiem jest również rozmowa ze specjalistą z naszej okolicy. On powie nam, co należy robić i jak uzyskać nakaz, o którym mowa była powyżej.

Zobacz także