PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Alkoholizm

Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu

Alkoholizm to poważna choroba dla zdrowia fizycznego i psychicznego chorego. Podczas niej w organizmie pojawia się bardzo wiele substancji toksycznych, które w ostateczności mogą doprowadzić nawet do śmierci. Bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenie alkoholizmu, aby organizm się zregenerował i żeby nie wystąpiły żadne powikłania po uzależnieniu.

Jak leczy się alkoholizm?

Pierwszym krokiem, aby pokonać tę chorobę, jest uświadomienie chorego o problemie i jego akceptacja uzależnienia. Dopóki będzie on uważał, że panuje nad piciem alkoholu i mówi, że w każdej chwili może pokonać chorobę, nie będzie dało się rozpocząć leczenia. Aby alkoholik udał się na terapię, potrzebna jest jego zgodna, chyba że sąd wdał nakaz.

W momencie, gdy uzależniony zdecyduje, że chce walczyć z uzależnieniem, należy skontaktować się ze specjalistą, który poradzi nam, co należy dalej wykonać. Można się z nim skontaktować za pomocą poradni leczenia uzależnień. Powinien zostać przeprowadzony wywiad z chorym, podczas którego zostałaby stwierdzona faza choroby, jej przyczyny oraz zostanie zbadane zdrowie fizyczne i psychiczne pacjenta. Dzięki temu będzie można wybrać dalszy sposób leczenia alkoholizmu.

W Polsce alkoholicy mogą się leczyć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest terapia w warunkach ambulatoryjnych w poradniach leczenia uzależnień. Wtedy alkoholik udaje się kilka razy w tygodniu na dwugodzinne spotkania. Drugim sposobem jest terapia na dziennym oddziale odwykowym, oznacza to, że chory mieszka u siebie w domu, ale cały dzień spędza na terapii. Ostatnim sposobem jest leczenie w całodobowym ośrodku, gdzie chory spędza w zamknięciu kilka tygodni. Zazwyczaj wybór placówki, w której będzie się leczył chory, zależy od stanu zaawansowania choroby.

Terapia w ośrodkach zamkniętych jest bardziej intensywna niż pozostałe. Rozpoczyna się ona detoksem, podczas którego z organizmu pozbywa się toksycznych substancji. Ten etap leczenia trzeba wykonać pod okiem lekarzu, ponieważ u osób, które długo tkwiły w uzależnieniu, mogą mieć groźne dla zdrowia objawy zespołu abstynenckiego. Wtedy specjaliści podają pacjentowi odpowiednie lekarstwa, które pozwalają mu łatwiej przetrwać te kilka najtrudniejszych dni.

Następnie podczas terapii, bez znaczenia, gdzie będzie się ona odbywała, przeprowadzone będzie leczenie podstawowe. Podczas niego chory poznaje mechanizmy, które rządzą uzależnieniem. Razem z psychologiami starają się odkryć powody sięgania po alkohol, uczą się rozpoznawać emocje oraz jak z nimi postępować. Uzależnieni zostają zapoznani z podstawami asertywności, która pozwoli im wytrwać w trzeźwości. Podczas leczenia, alkoholicy biorą udział w terapiach grupowych i indywidualnych. Często są dla nich organizowane różne warsztaty, które pomogą im żyć w trzeźwości. Wszystkie terapie starają się również zachęcić pacjentów do aktywnego stylu życia. Proponują im rozwijanie starych pasji, uczenia się nowych rzeczy czy rozpoczęcie uprawiania sportów. Dobrze zaplanowany dzień, wypełniony atrakcjami, ma spowodować, że chorzy zapomną o uzależnieniu, co doskonale sprawdzi się podczas terapii.

Leczenie pozwoli zmienić myślenie i zachowania chorego. Podczas niego będzie miał szansę na poznanie sposobów, które pomogą mu odbudować więzi rodzinne. Będą mogli rozwiązywać swoje problemy, które były pośrednim lub bezpośrednim powodem uzależnienia. Przez cały czas będą mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów.

Jakie leków używa się do leczenia alkoholizmu?

Podstawą leczenia alkoholizmu jest terapia behawioralno-poznawcza zawierająca psychoedukację oraz różne treningi czy ćwiczenia, które pomogą pozostać w trzeźwości. Jeśli chodzi o leki, to nie ma takich, które całkowicie mogłyby pomóc się pozbyć alkoholizmu. Terapie można uzupełnić o farmakoterapię, gdy inne sposoby nie przynoszą zadowalających efektów albo chcemy zwiększyć skuteczność terapii. Natomiast podstawowym elementem leczenia osoby, która z uzależnieniem boryka się przez długi czas, są leki. Jednak wtedy ich zadaniem jest poprawienie stanu zdrowia pacjenta.

Farmakoterapia musi być dobrana przez odpowiedniego lekarza. Lekarstwa będą odpowiednio dobrane do stanu zdrowia chorego oraz jego kondycji psychicznej. W warunkach domowych sami nie możemy decydować o tym, co będziemy przyjmować.

Oto lekarstwa, które najczęściej stosuje się w Polsce do leczenia alkoholizmu:

  • Naltrekson – to lekarstwo sprawia, że na układ nagrody nie działa wypijanie alkoholu, więc organizm chorego nie odczuwa przyjemności z picia substancji uzależniające. Zazwyczaj otrzymują go osoby, które borykają się z częstym głodem alkoholowym.
  • Nalmefen – stosuje się go, gdy uzależniony będzie szczególnie narażony na możliwość wypicia alkoholu np.: przed spotkaniami towarzyskimi. Najlepiej wziąć go dwie godziny przed wydarzeniem, ale będzie działać, gdy już wypiliśmy trochę alkoholu. Spowoduje on, że uzależniony nie będzie odczuwał chęci z picia, co może spowodować, że całe spotkanie wytrzyma bez alkoholu.
  • Akamprozat – ten lek ma pomóc chorego zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu oraz utrzymać się bez sięgania po substancję uzależniającą. Jest on bezpieczny dla zdrowia i często korzystają z niego osoby, które skończyły terapię podstawową, ale często mają napady głodu alkoholowego.
  • Disulfiram – podstawowym celem tego leku jest wywołanie strachu przed piciem alkoholu. Jest on używany przede wszystkim w tzw. wszywkach. Jego połączenie z alkoholem powoduje objawy otrucia organizmu: wymioty, bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca, poty itp. Jednak używa się go w ostateczności, ponieważ może doprowadzić do silnej reakcji toksykologicznej, która bez pomocy lekarza, może zakończyć się nawet zgonem.

Życie po zakończeniu terapii

Zakończenie terapii nie sprawi, że chory poradzi sobie już bez alkoholu i nie będzie potrzebował wsparcia. Leczenie powinno trwać około dwóch lat. Im dłużej uzależniony będzie ćwiczył nad asertywnością i innymi technikami poznanymi na terapii, tym większa szansa, że nie wróci już do alkoholu. Z tego powodu warto dołączyć do grup wsparcia, które nadal będą wspierać uzależnionego i pozwolą mu dzielić się sukcesami z innymi. Na początku należy na spotkania uczęszczać częściej, ale po czasie można przyjść na nie raz w miesiącu. Warto dodać, że alkoholizm jest nieuleczalną chorobą i trzeba nad nią panować do końca życia, więc warto co jakiś czas udać się na meeting np.: AA.

Zobacz także