PORADNIA
UZALEŻNIEŃ

Blog

Alkoholizm

Potrzebujesz pomocy w zmaganiach z chorobą alkoholową? Chcesz pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu? Zgłoś się na konsultację i sprawdź, jak wygląda program terapeutyczny i jakich efektów spodziewać się po terapii.

Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie

Wielu chorych chciałoby, aby alkoholizm sam zniknął. Jednak leczenie tej choroby wymaga dużej motywacji od uzależnionego i często jest związane z trudnymi momentami. Nie istnieją również jedne leki, które pomogą pozbyć się choroby. Aby o niej zapomnieć, trzeba pracować nad sobą i poznawać techniki, które pomogą żyć w trzeźwości. Jednak zdarza się tak, że podczas terapii podaje się alkoholikom leki. Jakich środków używa się do leczenia tego uzależnienia.

W jaki sposób leczyć alkoholizm farmakologicznie?

Terapia alkoholowa polega na leczeniu przez ćwiczenia, rozmowy motywacyjne oraz wypracowywanie w sobie odpowiednich zachowań, które pozwolą choremu na całkowite pozbycie się uzależnienia. Są to jedyne metody, które pozwolą alkoholikowi żyć bez szkodzących substancji. Czasami można zastosować lekarstwa. Kiedy się to robi? Przede wszystkim, gdy specjaliści chcą zwiększyć efekty terapii, bo obecne nie są zadowalające albo ich nie ma. Czyli, gdy psychoterapie nie sprawiają, że żyje on w abstynencji albo często zdarza się choremu sięgnąć po alkohol. Leki stosuje się, gdy chory boryka się również z innymi zaburzeniami lub chorobami psychicznymi np.: choroba dwubiegunowa, czy depresja. Dodatkowo podaje się je, gdy pacjent musi ze względów zdrowotnych zrezygnować z terapii albo kiedy stan zdrowia chorego jest krytyczny i musi się on jak najszybciej pozbyć alkoholu z organizmu.

Podczas leczenia alkoholizmu wszystkie środki, które są podawane, wcześniej muszą zostać skonsultowane z lekarzami. Poprzedza się to przebadaniem chorego, aby mieć pewność, że nie zaszkodzą mu suplementy i będą odpowiednio działać. Dobiera się je do stanu zdrowia fizycznego i psychicznego uzależnionego, historii choroby, trybu życia i przyjmowania przez niego innych leków. Kolejnym kryterium jest faza terapii. Inne środki podaje się podczas detoksu, a jeszcze inne podczas terapii podstawowej.

Jak wygląda bezpłatne leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm to schorzenie, które polega na uzależnieniu fizycznym i psychicznym od szkodliwej substancji w różnych alkoholach. Ktoś, kto cierpi na tę chorobę nie jest w stanie samemu poradzić sobie z problemem. Osoba, której uzależnienie jest w zaawansowanej fazie, posiada głód alkoholowy, który zmuszą ją do sięgnięcia po alkohol. Występują również objawy somatyczne i przymus psychiczny, który nie pozwala opanować pragnienia. Jedynie leczenie odwykowe może sprawić, że chory pokona tę słabość. Gdzie udać się po pomoc?

Przede wszystkim w Polsce leczenie alkoholizmu jest bezpłatną usługą. Mogą z niej skorzystać również osoby, które nie posiadają ważnego ubezpieczenia NFZ. Osoba uzależniona może udać się do poradni lub przychodni, w których są prowadzone terapie. Nie potrzebujemy skierowania, aby wybrać się do tych dwóch placówek. Potrzebny jest jedynie dowód, który potwierdzi tożsamość. Do dyspozycji są również dzienne i całodobowe punkty, w których leczy się uzależnienie np.: szpitale lub ośrodki leczenia alkoholizmu (prywatne lub państwowe). Kierując się do tych oddziałów niezbędne będzie skierowanie, które można otrzymać w poradni leczenia uzależnień.

Leki awersyjne podczas leczenia alkoholizmu

Terapia awersyjna jest z pewnością zanana wielu osobą pod inną nazwą. Leki awersyjne reagują z alkoholem w ten sposób, że chory odczuwa zatrucie organizmu. Ma nudności, bóle głowy, wymioty oraz skoki ciśnienia. Ten środek ma wywołać w chorym wstręt do alkoholu i sprawić, że będzie się on mu kojarzył bardzo negatywnie. Gdy alkoholik nie będzie sięgał po substancje, będzie się czuć dobrze.

Leki awersyjne zazwyczaj stosuje się w postaci tzw. Wszywek, ponieważ, aby one działały, trzeba stosować je regularnie. Tę metodę obecnie się rzadziej stosuje, ponieważ efekty, które ona przynosi, nie są pozytywne, bo chory zaczyna się bać alkoholu. Po drugie nie działają one na podłoże choroby. Najczęściej jest tak, że chorzy czekają, aż lek przestanie działać, aby mogli napić się alkoholu. Terapie psychologiczne przynoszą trwałe efekty, ponieważ chory sam uznaje, że nie chce pić, dzięki czemu ma siłę, aby z tego zrezygnować.

Często uzależnieni myślą, że wszywka zmieni ich życie i gdy się jej pozbędą, już nie będą pić. Jednak w rzeczywistości jest inaczej. Wracają oni do nałogu i czują się oszukani, bo lek nie przyniósł efektów. Takie myślenie powoduje, że uważają się za osoby, które już nigdy nie wygrają z nałogiem. Wszywki są również niebezpieczne, ponieważ, gdy mimo skutków, chory będzie pił, może  spowodować silne bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, a nawet zawał. Wtedy trzeba się natychmiast skonsultować z lekarzem, a nie zawsze jest to możliwe.

Leki po odwyku

Kolejnym rodzajem leków są te, które podaje się po terapii odwykowej. Należy do niej Akamprozat i Naltrekson. Dzięki nim choremu łatwiej będzie żyć w abstynencji. Działają one tek, że hamują układ dopaminowy, czyli ten odpowiedzialny za przyjemności w naszym organizmie. Przez nie chory nie będzie chciał sięgać po substancje, a nawet jeśli to zrobi, nie będzie czerpać z tego radości. Doskonale się sprawują po leczeniu podstawowym, gdy uzależniony musi w domu żyć w trzeźwości. Jednak nie będą one działać, gdy chory podczas leczenia nie wypracuje w sobie zachowania pozwalającego do utrzymania abstynencji.

Jakich tabletek używa się do leczenia alkoholizmu?

Tabletki mogą być wsparciem podczas leczenia alkoholizmu. Jednak muszą być one dobrze dobrane przez specjalistów. Warto wiedzieć, że nie pomogą one wygrać walki z alkoholizmem. Aby tak się stało, trzeba nauczyć się asertywności i innych rzeczy, które pomogą żyć w trzeźwości.

Jakie środki podaje się podczas walki z alkoholizmem?

  • Disulfiram

Ten lek blokuje działania enzymu wątrobowego, który działa w trakcie metabolizmu alkoholu. Oznacza to, że po wypiciu wysokoprocentowego napoju w organizmie chorego podniesie się poziom aldehydu octowego, co sprawi, że alkoholik będzie czuł się, jakby przechodził zatrucie pokarmowe. Będzie miał nudności, wymioty, uderzenia gorąca, zawroty głowy, uczucie niepokoju, przyspieszenie akcji serca i zaczerwienienia twarzy oraz spojówek. Te lekarstwa również rzadziej się stosuje, ponieważ mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych, a nawet śmierci jeśli po pojawieniu się szkodliwych objawów nie pomoże choremu lekarz. Alkoholicy otrzymują je, gdy wcześniejsze leki nie przyniosły efektów.

 

  • Akamprozat
    Ten lek oddziałuje na aktywność komórek nerwowych oraz układu glutaminergicznego, który sprawia, że neurony stają się aktywne. Jeśli chory będzie pić alkohol, dochodzi do zaburzeń pomiędzy tymi dwoma układami, a Akamprozat ma przywrócić go do normalnego stanu, co pomoże uzależnionemu wytrwać w abstynencji. Jego zaletą jest brak reagowania na inne substancje i niewiele działań niepożądanych.

 

  • Naltrekson,
    To kolejny bezpieczny lek, który pomoże wytrwać w trzeźwości. Będzie się doskonale sprawdzać w przypadku głodów alkoholowych albo pokus, które mogą się pojawić. Tabletki powodują, że z organizmu znikają endorfiny, które pojawiają się podczas picia alkoholu. Gdy chory po niego sięgnie, nie będzie czuć przyjemności. Może to spowodować, że uzależniony nie będzie chciał pić.
  • Nalmefen
    Te tabletki również sprawiają, że chory nie będzie czuć satysfakcji z wypicia alkoholu. Jednak przyjmuje się je, gdy istnieje ryzyko przerwania abstynencji albo gdy już chory wypił alkohol. Dzięki nim nie będzie miał on ochoty sięgać po substancje.

Zobacz także